Uzsākot uzņēmējdarbību Dānijā, pareizās juridiskās struktūras izvēle ir būtiska izvēle, un viena no vispieprasītākajām iespējām ir privātā ierobežotā atbildība (ApS) izveide. Šī struktūra nodrošina stabilitātes un elastības līdzsvaru, piedāvājot dažādas priekšrocības gan vietējiem, gan starptautiskiem uzņēmējiem. Šajā rakstā tiks izklāstīti galvenie aspekti, kas saistīti ar Privātās ierobežotās atbildības uzņēmuma izveidi un pārvaldību Dānijā, tostarp kapitāla prasības, īpašnieku un padomes locekļu pienākumi, kā arī nodokļu un darbinieku jautājumi. Ja jūs plānojat uzsākt uzņēmējdarbību Dānijā, apsveriet iespēju izmantot Uniqorm ekspertīzi, lai jūs atbalstītu katrā posmā, izveidojot un pārvaldot savu ApS.
"Anpartsselskab" vai īsi sakot, ApS, ir plaši iecienīts dažādu veidu sabiedrību ar ierobežotu atbildību Dānijā. Šis juridiskais ietvars piesaista uzņēmējus, jo tas prasa sākotnējo kapitāla ieguldījumu, kas var būt gan skaidrā naudā, gan aktīvos. Tas rada spēcīgu finansiālo pamatu uzņēmumam jau no paša sākuma.
ApS galvenā priekšrocība ir tās ierobežota atbildība, kas nodrošina būtisku finansiālu aizsardzību tās īpašniekiem. Šajā regulējumā īpašnieku personīgais īpašums ir aizsargāts, atbrīvojot viņus no atbildības par uzņēmuma parādiem pāri viņu sākotnējam ieguldījumam. Šī aizsardzības pasākums ir būtisks faktors ApS modeļa popularitātei Dānijas uzņēmēju vidū.
Piedāvājot gan finansiālo drošību, gan operatīvo elastību, ApS struktūra rada labvēlīgu vidi uzņēmumu izaugsmei, vienlaikus samazinot personīgās finansiālās riskus. Tas ne tikai atbalsta uzņēmējus viņu centienos, bet arī spēlē svarīgu lomu izaugsmes un inovāciju veicināšanā Dānijas ekonomikā.
Privātā sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir populāra uzņēmējdarbības struktūra Dānijā, kas tiek novērtēta par tās elastību un finanšu aizsardzību, ko tā nodrošina ierobežotas atbildības dēļ. Kā patstāvīga juridiska persona SIA ir atšķirīga juridiskā identitāte, kas ir atsevišķa no tās īpašniekiem. Viens no tās galvenajiem ieguvumiem ir tas, ka akcionāru atbildība ir ierobežota ar viņu ieguldīto kapitālu, nodrošinot būtisku personīgo aktīvu aizsardzību. Šī joma ir īpaši pievilcīga uzņēmējiem, kuri vēlas paplašināt savu uzņēmējdarbību, vienlaikus aizsargājot savas personīgās finanses.
Šis pielāgojamais modelis ir piemērots gan individuāliem uzņēmējiem, gan investoru grupām, efektīvi līdzsvarojot finanšu aizsardzību ar elastību, kas nepieciešama, reaģējot uz mainīgajām tirgus dinamikām. Lai izveidotu SIA, ir nepieciešama minimālā kapitāla investīcija 20 000 DKK, kas kalpo kā uzņēmuma finanšu pamats. Turklāt ir nepieciešama reģistrācijas maksa 670 DKK, lai pabeigtu administratīvo procesu. Reģistrācija ir paredzēta efektivitātei, ļaujot uzņēmumiem ātri uzsākt darbību. Lai saglabātu darbības caurredzamību, SIA ir jāvada detalizēta finanšu grāmatvedība un jāiesniedz ikgadējie pārskati elektroniski.
SIA var piederēt individuālai personai vai to var dalīt daudzu īpašnieku starpā, tostarp privātpersonām un uzņēmumiem. Izsmeļošs īpašumtiesību reģistrs izseko akciju sadalījumu, finanšu apgrūtinājumus un nodrošinājumu, kas saistīts ar uzņēmuma aktīviem. Šis reģistrs veicina caurredzamību, sniedzot skaidru izpratni par uzņēmuma finansiālo stāvokli regulatoriem un iesaistītajām pusēm. Turklāt, saskaņā ar Kompāniju likumu, SIA ir jāuzrauga valdē, kurai ir atbildība par uzņēmuma ikdienas darbību. Valdes struktūru var pielāgot uzņēmuma vajadzībām, un visām īpašumtiesību detaļām, līgumiem un saistībām jābūt rūpīgi dokumentētām, lai atbilstu juridiskajiem standartiem. Šī rūpīgā dokumentācija uzlabo uzņēmuma finansiālo ticamību un pastiprina tā stabilitāti kreditoru un regulatoru acīs.
Dānijā ApS (anpartsselskab) struktūra piedāvā vairākus galvenos ieguvumus uzņēmējiem un investoriem. Tā apvieno juridisko aizsardzību ar nodokļu priekšrocībām, nodrošinot gan elastību, gan drošību, kas padara to par pievilcīgu izvēli uzņēmējdarbības veikšanai.
1. Statuss kā atsevišķai juridiskai personai:
Galvenais ApS ieguvums ir tā atzīšana par neatkarīgu juridisku personu. Šis statuss ļauj uzņēmumam:
• Patstāvīgi piederēt aktīvam,
• Noslēgt dažādus līgumus un saistības,
• Veikt darījumus,
• Īstenot juridiskās tiesības, neietekmējot akcionāru personisko atbildību.
• Šāda juridiskā atdalīšana nodrošina uzlabotu operatīvo elastību, ļaujot uzņēmumam darboties efektīvāk un neatkarīgāk.
2. Akcionāru aizsardzība:
ApS struktūra piedāvā būtisku aizsardzību saviem akcionāriem. Juridiskā atšķirība nodrošina, ka:
• Akcionāru personīgie aktīvi ir pasargāti no uzņēmuma finansiālajām saistībām,
• Viņu finansiālā atbildība ir ierobežota līdz investētajai summai uzņēmumā.
• Šī aizsardzība samazina personiskos finansiālos riskus, padarot ApS par drošu izvēli gan uzņēmējiem, gan investoriem.
3. Nodokļu priekšrocības:
ApS sniedz ievērojamas nodokļu priekšrocības. Uzņēmumu nodokļu likme parasti ir zemāka nekā individuālās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, kas noved pie:
• Zemākām izmaksām, kas saistītas ar iegādēm, investīcijām un dažādām uzņēmējdarbības aktivitātēm,
• ApS darbība bieži vien ir ekonomiski izdevīgāka nekā rīkoties kā individuāla persona.
• Šīs nodokļu priekšrocības var būt īpaši izdevīgas lielākiem darījumiem vai uzņēmumiem, kas darbojas vairākos sektoros.
4. Efektīva nodokļu plānošana:
ApS struktūra veicina efektīvu nodokļu plānošanu un sniedz iespējas samazināt kopējos nodokļu pienākumus. Piemēram, uzņēmumi var:
• Izmantot grāmatvedības tehniku, kas vērsta uz operatīvo izmaksu samazināšanu,
• Izmantot nodokļu stratēģijas, lai palielinātu peļņu un samazinātu nodokļu slogu.
• Šī elastība nodokļu plānošanā palīdz daudziem uzņēmumiem saglabāt finanšu efektivitāti un konkurētspēju ātri mainīgā tirgū.
Lai izveidotu apvienoto atbildību (ApS) Dānijā, prasības atšķiras individuāliem dibinātājiem salīdzinājumā ar juridiskajām personām. Ir svarīgi uzsvērt, ka individuālās uzņēmējdarbības nav tiesīgas izveidot ApS, jo tās nav atzītas par juridiskām personām saskaņā ar Dānijas likumdošanu.
Individuālajiem dibinātājiem prasības ir vienkāršas: tiem jākļūst vismaz 18 gadus veciem, tie nedrīkst būt juridiskā aizgādnībā un tiem nedrīkst būt oficiāli atzīts ierobežojums rīcībspējā. Turklāt tiem nevajadzētu būt saistītiem ar citas uzņēmējdarbības bankrota vai restrukturizācijas procesiem.
Savukārt juridiskajām personām ir jāizpilda specifiskākas prasības. Tām jābūt ar juridisku spēju, kas nozīmē, ka tām pašlaik nedrīkst būt process par citas kompānijas izveidi. Turklāt tām jābūt brīvām no jebkura esoša bankrota, restrukturizācijas vai obligātas likvidācijas. Tām jābūt spējīgām turēt tiesības, slēgt līgumus un uzņemties saistības. Tomēr juridiska persona, kas veic brīvprātīgu likvidāciju, joprojām var izveidot jaunu uzņēmumu.
Dānijā ir trīs galvenie veidi, kā reģistrēt uzņēmumu, kuri atšķiras ar ātrumu un ērtumu:
• **Tiešsaistes reģistrācija**: Šī ir ātrākā un izdevīgākā iespēja, ļaujot uzņēmumam izveidot un darboties dažu stundu laikā.
• **Papīra reģistrācija**: Parastā pieeja, kas parasti aizņem ilgāku laiku un prasa apmēram divas līdz trīs nedēļas, lai pabeigtu.
• **Iepriekš reģistrēta uzņēmuma iegāde**: Šie esošie subjekti jau ir reģistrēti, taču vēl nav veikuši nekādu komercdarbību. Tos var aktivizēt vienas dienas laikā.
Uzņēmuma izveides process var tikt atvieglots, izmantojot advokāta klienta kontu (klientkonto) akciju kapitāla iemaksai. Tā izdarīšana nodrošina vienkāršu darījumu. Kad uzņēmums ir izveidots, akciju kapitāls var tikt izmantots operatīvajiem izdevumiem, piemēram, algām un dividendes, bet to nevar pārskaitīt uz dibinātāju personīgajiem kontiem.
Lai uzsāktu privāto ierobežoto kompāniju (SIA) Dānijā, jāveic vairāki būtiski soļi. Pirmais solis ietver dibināšanas dokumenta un Statūtu izstrādi, kas jāparaksta dibinātājiem. To var izdarīt elektroniski, un pēc parakstīšanas nepieciešamie dokumenti jāiesniedz, lai apstrādātu minimālā akciju kapitāla prasību, kas ir 20 000 DKK.
Kad akciju kapitāls ir izveidots, nākamais solis ir reģistrēt uzņēmumu Dāņu uzņēmējdarbības iestādes (DBA) tiešsaistes platformā, virk.dk. Reģistrācijas laikā jāsniedz dibināšanas dokuments, Statūti un pierādījums par kapitāla iemaksu. Ir svarīgi pabeigt šo reģistrāciju 14 dienu laikā pēc dibināšanas dokumenta parakstīšanas, lai saglabātu derīgumu. Jānomaksā arī reģistrācijas maksa 670 DKK apmērā.
Kad reģistrācija ir veiksmīga, Dāņu uzņēmējdarbības iestāde piešķir unikālo identifikācijas numuru (CVR), kas oficiāli atzīst uzņēmumu. Šajā posmā dibinātājiem jānokārto uzņēmuma bankas konta atvēršana, lai iemaksātu akciju kapitālu. Konta atvēršanai būs nepieciešams CVR numurs, uzņēmuma reģistrācijas dati un identifikācijas apliecinājums vismaz vienam īpašniekam. Bankas var arī pieprasīt biznesa plānu, kad tiek izveidots konts.
Uzņēmumiem, kas darbojas starptautiskajā tirdzniecībā, ir papildu reģistrācijas prasības. Uzņēmumiem, kas importē preces no ārpuses ES, ir jāiegūst EORI numurs, kas kalpo kā unikāla identifikācija importētājiem visā ES. Turklāt uzņēmumiem, kas eksportē uz ES valstīm, ir jāreģistrējas eksportam, un tiem, kas piedalās iekšējā ES tirdzniecībā, ir jātiek galā ar Intrastat ziņošanas pienākumiem, lai ievērotu ES tirdzniecības noteikumus.
Nekundznieki var izveidot sabiedrību ar ierobežotu atbildību (ApS) Dānijā, ja viņi atbilst noteiktiem kritērijiem. Ārzemju uzņēmēji var darboties Dānijā ar minimālām grūtībām.
Lai izveidotu ApS, pieteikuma iesniedzējiem jāiesniedz nepieciešamie dokumenti, izmantojot Virk.dk, oficiālo tiešsaistes platformu uzņēmumu reģistrācijai Dānijā. Tas ietver pases kopiju identitātes pārbaudei, dzīves adreses apliecinājumu un identifikācijas numuru no viņu dzimtenes. Ja uzņēmums pieder citai juridiskai personai, būs nepieciešams reģistrācijas sertifikāts dāņu vai angļu valodā.
Ierosinātās uzņēmējdarbības raksturs būtiski ietekmē atbilstību. Individuālām personām, kurām nav Dānijas personas numura (CPR), var rasties ierobežojumi, veidojot sabiedrības ar ierobežotu atbildību, piemēram, ApS vai A/S, savukārt tiem, kuriem ir CPR numurs, ir iespēja darboties kā individuāliem uzņēmējiem.
Turklāt reģistrēta biznesa adrese Dānijā ir būtiska likumīgai uzņēmuma reģistrācijai un uzņēmējdarbības veikšanai, neatkarīgi no tā, vai uzņēmējs dzīvo Dānijā vai ārzemēs.
Dānija ir atzīta par labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi, piedāvājot lieliskas iespējas starptautiskiem uzņēmējiem. Ir svarīgi pilnībā izprast Dānijas likumus un noteikumus, kā arī pēc vajadzības meklēt ekspertu padomus, lai nodrošinātu atbilstību pirms uzņēmuma uzsākšanas.
Atbilstoša nosaukuma izvēle Jūsu jaunajai ApS uzņēmumam ietver vairākus svarīgus apsvērumus:
• Nosaukumam precīzi jāatspoguļo uzņēmuma mērķis un darbības, nodrošinot, ka tas nesagādā neskaidrības klientiem un biznesa partneriem.
• Lai izvairītos no konfliktiem, tas nedrīkst būt līdzīgs un nedrīkst pārklāties ar citu reģistrētu uzņēmumu nosaukumiem Centrālajā Uzņēmumu Reģistrā (CVR). Pārliecinieties, ka tas nav identisks vai pārāk līdzīgs cita uzņēmuma nosaukumam.
• Ir svarīgi iekļaut uzņēmuma juridisko struktūru nosaukumā, skaidri norādot, ka tas ir ierobežotas atbildības subjekts. Tas nosaka tā juridisko identitāti potenciālajiem partneriem.
• Izvairieties no citiem piederīgajām nosaukumiem, preču zīmēm vai intelektuālajām īpašumtiesībām.
Ja jūsu uzņēmums plānots darboties zem dažādiem zīmoliem, šiem zīmoliem jābūt reģistrētiem CVR un iekļautiem statūtos. Lai nodrošinātu konsekvenci, galvenais nosaukums jālieto visās oficiālajās komunikācijās, biznesa dokumentos un tiešsaistes platformās. Veidojot tīmekļa vietni, iekļaujiet reģistrēto biroju un CVR numuru kopā ar galveno uzņēmuma nosaukumu, lai nodrošinātu vieglu identificējamību. Visbeidzot, ja uzņēmuma galvenās darbības būtiski mainās, var būt nepieciešams atjaunināt nosaukumu.
Pareizās nozares koda izvēle ir būtisks solis, dibinot Dānijas sabiedrību ar ierobežotu atbildību, jo tas nosaka uzņēmējdarbības aktivitātes, kuras tiks veiktas. Rūpīga galvenās aktivitātes nozares koda izvēle, kas rada vislielākos ieņēmumus, ir ļoti svarīga.
Šī izvēle ietekmē ne tikai uzņēmuma sākotnējo izveidi, bet arī tā attīstību, kad tas paplašinās vai maina fokusu. Ja sekundārā aktivitāte sāk nesat pārsvaru augstākus ieņēmumus, ir nepieciešams atjaunot galveno nozares kodu.
Uzņēmumiem, kas darbojas vairākās jomās, ir atļauts reģistrēt līdz trīs papildu nozares kodiem. Lai gan to reģistrācija nav obligāta, tā kļūst nepieciešama, ja sekundārā aktivitāte veido vismaz 10% no kopējiem ieņēmumiem un katru gadu nopelna vismaz 300,000 kronu. Uzņēmumi arī var izvēlēties brīvprātīgi reģistrēt papildu nozares kodus, pat ja tie nesasniedz šos kritērijus.
Ir būtiski atcerēties, ka šī izvēle var ietekmēt dažādas juridiskās atbildības, tostarp PVN un nodokļu saistības, tāpēc, ja uzņēmuma galvenais fokuss nākotnē mainās, jāveic izmaiņas nozares kodā.
ApS izveide Dānijā rada dažādas izmaksas atkarībā no izvēlētās metodes. Ja izvēlaties tiešsaistes reģistrāciju un veicat procesu paši, varat samazināt izmaksas. Tomēr, ja izmantojat jurista vai grāmatveža pakalpojumus, tas palielinās jūsu izdevumus, parasti sākot no 1,500 kronām vai vairāk. Izmaksas var pieaugt, ja akcionāru vienošanās ir sarežģīta, īpaši, ja ir iesaistīti vairāki dalībnieki. Turklāt, ja sākotnējais kapitāls nav sniegts skaidrā naudā, profesionālo pakalpojumu maksa var palielināties.
Ir vairāki būtiski izdevumi, kas saistīti ar daļējas atbildības sabiedrības (ApS) izveidi Dānijā. Jums būs jāmaksā DKK 670 reģistrācijas maksa Dānijas uzņēmējdarbības iestādei, kā arī nepieciešams minimālais kapitāla ieguldījums DKK 20,000, lai formāli reģistrētu uzņēmumu.
Sākotnējā kapitāla apstiprināšana ir būtiska reģistrācijas procesa daļa un bieži prasa profesionālu palīdzību. Tāpat ieteicams atvēlēt budžetu neparedzētiem izdevumiem procesa laikā, kas var ietvert specializētu atbalstu.
ApS akcijas norāda uz īpašumu uzņēmumā, un parasti tām tiek piešķirta nominālvērtība 1 DKK par akciju, ko var sadalīt pēc vajadzības. Akcionāriem ir tiesības saņemt dividendes, ja uzņēmums ir peļņas gūšanas situācijā, lai gan viņi var izvēlēties arī reinvestēt šīs peļņas. Neskatoties uz to, paša akciju kapitāla apjoms paliek nemainīgs, neskatoties uz uzņēmuma izaugsmes un peļņas pieaugumu. Piemēram, ja sākotnējais akciju kapitāls ir 20 000 DKK, šis skaitlis nemainīsies, pat ja katras akcijas vērtība pieaugs atbilstoši uzņēmuma aktīvu un peļņas izaugsmei.
Papildus obligātajam ieguldījumam 20 000 DKK uzņēmumā var ieviest papildu kapitālu. Viens veids, kā to izdarīt, ir veidot kapitāla prēmiju, kurā nominālais akciju kapitāls paliek 20 000 DKK, un jebkurš papildu ieguldījums tiek novirzīts uzņēmuma brīvās rezerves. Alternatīvi, finansējumu var iegūt no personīgā aizdevuma uzņēmumam, kas noteiktos apstākļos var būt atbrīvots no nodokļiem. Ir ieteicams sagatavot parādzīmi, lai formalizētu aizdevumu.
Parasti visām akcijām ApS ir vienādas tiesības, taču statūti var ļaut izveidot dažādas akciju kategorijas. Šīs dažādās kategorijas var piešķirt specifiskas tiesības akcionāriem, tostarp priekšrocības dividendes izmaksās konkrētām akciju klasēm. Statūtos ir skaidri jānorāda šīs atšķirības un attiecīgās tiesības.
Dānijā sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja dalīt kapitāla daļas dažādās klasēs, lai mainītu pievienotās tiesības. Šīs klases var ietvert:
• A klase: Piešķir pastiprinātu balsošanas spēku.
• B klase: Nodrošina samazinātas tiesības.
• C klase: Parasti apzīmē daļas ar viszemāko vērtību.
Šo klašu izveide ļauj uzņēmumiem piešķirt atšķirīgas tiesības, tostarp:
• Dažādas balsošanas tiesības vispārējās sapulcēs.
• Prioritāti daļu iegādē.
• Privilēģijas peļņas sadalē.
Šis arrangements ļauj uzņēmumiem pielāgot akcionāru tiesības atbilstoši viņu investoru un īpašnieku interesēm.
Katras klases un tās attiecīgās tiesības jānosaka skaidri uzņēmuma statūtos. Ja daļas iepriekš nav bijušas kategorizētas, plāns izveidot atšķirīgas klases jāiesniedz vispārējā sapulcē un jāapstiprina ar balsojumu.
Piemēram, uzņēmums, kas vēlas piesaistīt pasīvos investorus, var piedāvāt daļas no zemākas klases, piemēram, B klases, kurām nav balsošanas tiesību. Šis arrangements nodrošina, ka lēmumu pieņemšanas pilnvaras paliek aktīvajiem ieinteresētajiem, piemēram, izpilddirektoram.
Lai nodrošinātu, ka nepieciešamais kapitāls ir pareizi iemaksāts un pieejams uzņēmuma reģistrācijas procesā, ir būtiski iegūt kapitāla apstiprinājumu. To var izdarīt, izmantojot banku vai advokātu. Parasti bankas par šo pakalpojumu iekasē maksu līdz 4,000 DKK, plus PVN, sniedzot apstiprinājumu par līdzekļu pieejamību, uzsitamot un parakstot maksājuma dokumentāciju.
Alternatīvi, jūs varat iegūt kapitāla apstiprinājumu, izmantojot advokāta klienta kontu, kur līdzekļi tiek turēti atsevišķā kontā līdz uzņēmuma izveidei. Kad uzņēmums ir nodibināts, advokāts pārskaitīs līdzekļus uz jauno uzņēmumu. Dažas advokātu biroji var piedāvāt kapitāla apstiprinājumu kā daļu no uzņēmuma izveides komplekta, tādējādi jūs varat ietaupīt bankas maksu.
Dānijā minimālais kapitāla prasība ApS ir 20,000 DKK. Šo kapitālu var iemaksāt skaidrā naudā vai ne-naudas aktīvos, piemēram, transportlīdzekļos vai rīkos. Tomēr ne-naudas aktīviem jābūt reālai ekonomiskai vērtībai, jo pakalpojumus nevar skaitīt. Ja jums nav pilnas naudas summas, jūs joprojām varat izpildīt kapitāla prasību, sniedzot ekvivalentu vērtību aktīvos.
Kapitāla apstiprinājuma iegūšana ir būtiska, jo tā apstiprina nepieciešamo līdzekļu pieejamību. Izvēlētā šī apstiprinājuma metode var atšķirties un var būt saistīta ar dažādiem izdevumiem. Ir svarīgi izvērtēt visus pieejamos variantus un izvēlēties to, kas vislabāk atbilst jūsu vajadzībām.
Vai apsverat iespēju uzsākt savu ierobežoto atbildību uzņēmumu (ApS) Dānijā? Divas finansiālās programmas, kas var ievērojami palielināt jūsu uzkrājumus, ir Dibinātāja konta programma un Uzņēmēja programma. Šie specializētie konti nodrošina nodokļu priekšrocības, padarot tos par lieliskām iespējām jūsu uzņēmuma finansēšanai.
Šeit ir abu programmu kopsavilkums:
• Dibinātāja konta programma: vislabāk piemērota personām ar zemāku nodokļu likmi, šī opcija piedāvā nodokļu atlaidi aptuveni 27% apmērā.
• Uzņēmēja programma: piemērotāka tiem, kas saskaras ar augstākajām nodokļu likmēm, tā piedāvā ievērojami lielāku nodokļu atlaidi aptuveni 52% apmērā.
Abas programmas var tikt izmantotas, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar jūsu ierobežotā atbildību uzņēmuma izveidi. Tomēr šo programmu piemērošanas kritēriji, piemēram, "dibinātāja" definīcija un konkrējas amortizācijas vadlīnijas, var būt sarežģīti. Ieteicams meklēt palīdzību no zinoša grāmatveža, lai palīdzētu jums izprast šos noteikumus un identificēt piemērotāko izvēli jūsu apstākļiem.
Galu galā izvēle starp šīm divām programmām būs atkarīga no jūsu individuālās nodokļu situācijas. Ieguldot šajos kontos, jūs varat ietaupīt līdzekļus sava uzņēmuma izveidei, vienlaikus gūstot ievērojamas nodokļu priekšrocības.
Lai izveidotu Dānijas privātu kapitālsabiedrību (ApS), dibinātājiem ir jāaizpilda un jāparaksta dibināšanas dokuments, kas ir ļoti svarīgs uzņēmuma reģistrācijai. Šis dokuments var ietvert gan obligātās, gan izvēles klauzulas, kas atspoguļo dibinātāju vēlmes.
Dibināšanas dokumentā jāiekļauj šādi elementi:
• Sāknakts: Tas norāda, kad uzņēmums iegūst juridisku statusu. Ja nav norādīts, uzskatāms, ka tas ir dibinātāju parakstu datums.
• Dibinātāji: Dokumentā jānorāda dibinātāji, sniedzot viņu adreses un, ja nepieciešams, identifikācijas numurus. Fiziskām personām ir jānorāda pilnas vārds, savukārt juridiskām personām jānorāda uzņēmuma nosaukums, identifikācijas numurs un adrese.
• Grāmatvedības sākuma datums: Tas iezīmē uzņēmuma finanšu gada sākumu un grāmatvedības uzskaite uzsākšanu.
• Akciju izsniegšanas cena: Tas attiecas uz cenu, par kuru tiks izsniegtas jaunas akcijas, ja uzņēmums nolemj palielināt savu akciju kapitālu.
• Termiņi: Tie ir laika posmi, kad jānotiek akciju abonēšanai un maksājumu pienākumiem.
Līdztekus būtiskajiem punktiem dibināšanas dokumentā var iekļaut dažādas izvēles normas:
• Līgumi: Jebkuri nolīgumi, kas var radīt finanšu saistības uzņēmumam, it īpaši tie, kas saistīti ar dibinātājiem.
• Neparesne ieguldījumi: Ja uzņēmums saņem finansējumu citā veidā, nevis naudā, šajā sadaļā tiek detalizēti aprakstīti tīkļi, piemēram, aktīvi vai nekustamais īpašums.
• Īpašas tiesības vai privilēģijas: Jebkādas specifiskas priekšrocības vai tiesības, kas piešķirtas konkrētām personām, piemēram, dibinātājiem.
• Revīzijas atbrīvojums: Mazāki uzņēmumi var izvēlēties atteikties no revīzijas prasības.
Ir svarīgi, lai dibinātājiem būtu iespēja noteikt, kuras no izvēles normām iekļaut dokumentā.
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) ir jābūt statūtiem, kuri kalpo kā juridisks dokuments, kas nosaka uzņēmuma darbības vadlīnijas un attiecas uz visiem tā akcionāriem. Šis dokuments ir publiski pieejams. Tajā ir precizēti noteikumi un struktūra uzņēmuma pārvaldībai. Lai gan pastāv standarta veidne, to var pielāgot, lai atbilstu konkrētām uzņēmuma prasībām, ar nosacījumu, ka noteikumi paliek aktuāli un nozīmīgi.
Svarīgākie dati, kas jāiekļauj statūtos, ir:
• uzņēmuma nosaukums, tostarp visi alternatīvie nosaukumi,
• uzņēmuma darbības mērķi,
• akciju kapitāla summa (minimums DKK 20,000),
• akciju skaits vai to vienības vērtība,
• uzņēmuma pārvaldības struktūra, kas nosaka valdēs vai vadību,
• akcionāru sapulces sasaukšanas process,
• uzņēmuma finanšu gads.
Tāpat ir svarīgi apsvērt, vai ir jāpievēršas arī citiem svarīgiem jautājumiem, piemēram, uzņēmuma pārstāvniecībai, statūtos.
Īpašuma reģistrs ir būtisks dokuments, kas fiksē akcionāru vēsturi uzņēmumā. To nepieciešams regulāri atjaunināt, lai atspoguļotu jebkādas īpašuma izmaiņas, saglabājot tā precizitāti. Šajā reģistrā jāiekļauj svarīgas detaļas, tostarp katra akcionāra turēto akciju skaits, iegādes metode un saistītās tiesības, piemēram, balsstiesības.
Vispārīgi runājot, uzņēmuma vadības uzdevums ir uzturēt šo reģistru, tomēr tas var tikt uzticēts arī ārējām pusēm, piemēram, grāmatvežiem vai advokātiem. Reģistrs ir jānodrošina publisko iestāžu pārbaudei, kad tas ir nepieciešams, un akcionāriem ir jābūt pieejai tam pēc vajadzības. Tos var glabāt fiziskā vai digitālā formātā, piemēram, Word dokumentu vai tiešsaistes failu veidā.
Kapitālsabiedrībām akcionāriem, kuriem pieder 5% vai vairāk no uzņēmuma akcijām, ir jāpiesakās Publiskajā īpašnieku reģistrā vietnē Virk.dk, veicinot īpašuma caurredzamību.
Īpašuma reģistrā jāiekļauj:
• katra akcionāra vai hipotēku ņēmēja vārds un adrese, tostarp juridiskām personām, uzņēmuma nosaukums, CVR numurs un adrese,
• kopējais akciju vai hipotēku tiesību skaits,
• akciju iegādes, ķīlas vai pārdošanas datumi,
• akciju skaits iegādes, ķīlas vai pārdošanas brīdī.
Lai gan tas nav obligāti Dānijas ApS (privātā slēgtā sabiedrība), īpašuma līgums kalpo kā privāts līgums starp īpašniekiem, kas nosaka viņu tiesības un pienākumus. Šis līgums ir paredzēts, lai novērstu konfliktus, un tas paliek konfidenciāls, netiek atklāts sabiedrībai. Īpašnieki var būt fiziskas personas vai atsevišķas juridiskas personas, piemēram, korporācijas.
Skaidras īpašuma struktūras esamība sabiedrībā ar ierobežotu atbildību (ApS) ir būtiska, lai novērstu finansiālu nepamatotu rīcību, piemēram, nodokļu nemaksāšanu. Lai sekmētu šo caurskatāmību, gan juridiskajiem, gan labumguvējiem ir jābūt reģistrētiem uzņēmumu reģistrā (Erhvervsstyrelsen), kas ļauj regulējošajām iestādēm uzraudzīt īpašuma un darbības noteikumu ievērošanu.
Juridiskie īpašnieki ir tie, kuriem pieder vismaz 5% uzņēmuma akciju vai balsstiesību un var būt gan fiziskas, gan juristiskas personas. Savukārt labumguvēji ir personas, kurām pieder vismaz 25% akciju vai balsstiesību un kurām var būt arī papildu privilēģijas, piemēram, tiesības iecelt valdes locekļus vai noraidīt noteiktus lēmumus. Bieži vien viena persona ir gan juridiska, gan labumguvēja īpašnieks, it īpaši, ja šī persona pilnībā pieder uzņēmumam.
Ja uzņēmumam trūkst juridisko vai labumguvēju, tam ir pienākums oficiāli par to ziņot. Šis prasījums veicina īpašuma struktūras skaidrību un dokumentāciju, nodrošinot atbildību.
Īpašuma datu reģistrēšana palīdz uzņēmumiem izvairīties no juridiskām komplikācijām un atbalsta efektīvu to darbības un pārvaldības uzraudzību.
Dānijā akciju pārnese vai pārdošana privātā akciju sabiedrībā (ApS) parasti ir ar dažiem ierobežojumiem. Izmaiņas īpašumtiesībās starp personām vai uzņēmumiem galvenokārt tiek īstenotas, izmantojot akciju pārdošanas līgumu, kurā ir izklāstīti pircējs, pārdevējs, akciju skaits un darījuma nosacījumi, ievērojot nodokļu likumus.
Akciju pārneses var ietvert specifiskus nosacījumus, piemēram, konkurences ierobežojumus, valdē veiktas izmaiņas, pārdevēja finansēšanas nosacījumus vai īpašumtiesību līguma izveidi. Šie noteikumi aizsargā gan uzņēmuma, gan akcionāru intereses.
Lai veicinātu izaugsmi, uzņēmumiem ir iespēja palielināt savu kapitālu, pieprasot papildu ieguldījumus no esošajiem akcionāriem vai piesaistot jaunus. Šis process prasa divu trešdaļu balsu vairākumu vispārējā sapulcē, un ieguldījumi var būt gan naudas, gan nenoteiktas formas.
Ja Statūtos ir paredzēta pirmpirkuma tiesība, līdzīpašnieki tiek prioritizēti iespējas iegādāties akcijas pirms to pārdošanas ārējiem pircējiem. Tomēr šī tiesība nav obligāta, tas nozīmē, ka līdzīpašnieki var izvēlēties to neizmantot, ļaujot pārdevējam pārdot akcijas trešajām pusēm. Lai nodrošinātu taisnīgumu novērtēšanā, parasti tiek izmantotas metodes, piemēram, neatkarīgo auditoru novērtējumi, trešo pušu iepirkumu procedūras vai izsoles metodes (kā Mousetrap Clause).
Pārdevot akcijas trešām pusēm, cena parasti ir izrunājama. Savukārt, pārneses starp ģimenes locekļiem bieži prasa formālu novērtējumu no audita speciālista saistībā ar juridiskajām saistībām. Ievērojot šos ieradumus, Dānijas ApS uzņēmumu akcionāri un līdzīpašnieki var efektīvi pārvaldīt akciju pārneses un kapitāla palielināšanu, vienlaikus paliekot atbilstoši vietējiem noteikumiem.
Dāņu uzņēmumu likums nosaka, ka katram SIA (sabiedrībai ar ierobežotu atbildību) jābūt valdei, kuru parasti vada uzņēmuma īpašnieks. Nepieciešams vismaz viens valdes loceklis, taču var pievienot arī papildu locekļus. Valdes galvenie pienākumi un struktūra ir noteikti uzņēmuma statūtos.
Lielākām organizācijām ir ieteicams izveidot gan izpildvaldi, gan uzraudzības padomi. Izpildvalde koncentrējas uz ikdienas darbību un nepieciešamajām revīzijām, savukārt uzraudzības padome ir atbildīga par uzņēmuma ilgtermiņa stratēģiju un vispārējo virzību. Abas valdēs sadarbojas, lai sasniegtu uzņēmuma stratēģiskos mērķus.
Ja pastāv abas valdēs, izpildvalde ziņo uzraudzības padomei. Tomēr, ja tiek izveidota tikai izpildvalde, tā darbojas kā augstāka labdarības institūcija, rūpējoties par ikdienas darbību un stratēģisko vadību.
Bieži vien tie paši indivīdi, kas sākotnēji ir izpildvaldes locekļi, vēlāk arī pievienojas uzraudzības padomei. Ja nepieciešams, nākotnē izpildvaldi var aizstāt ar uzraudzības padomi.
Dānijas sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (ApS) vispārējā sapulce, vai arī vispārējā sanāksme, ir nozīmīga reize, kurā akcionāri pieņem svarīgus lēmumus, kas ietekmē uzņēmuma nākotni. Saskaņā ar likumu šīs sapulces jānotiek vismaz reizi gadā.
Akcionāri, kuriem pieder uzņēmuma kapitāls, ir tiesīgi apmeklēt sapulces klātienē vai, norādot pārstāvi, izmantot pilnvaru. Uzņēmuma revidentam ir atļauts pievienoties sapulcei, un ārējiem konsultantiem ir iespēja piedalīties, ja tas nav ierobežots uzņēmuma statūtos.
Ir divas vispārējo sapulču kategorijas: parastās un ārkārtas.
• Parastās sapulces galvenokārt koncentrējas uz:
◦ Finanšu pārskatu apstiprināšanu.
◦ Lēmuma pieņemšanu par peļņas sadalījumu vai zaudējumu segšanu.
◦ Iespējamiem grozījumiem finanšu stratēģijās.
◦ Citu jautājumu izskatīšanu, kas norādīti uzņēmuma statūtos.
• Ārkārtas sapulces tiek sasauktas, kad ir nepieciešami steidzami lēmumi, piemēram:
◦ Izmaiņas padomē.
◦ Grozījumi uzņēmuma statūtos.
Efektīva organizācija ir izšķiroša vispārējās sapulces sagatavošanai. Sapulces jāplāno iepriekš, lai nodrošinātu, ka apstiprinātais ikgadējais pārskats tiek iesniegts laikā Dānijas Uzņēmumu pārvaldē.
Ir būtiski dokumentēt protokolu, kurā jāiekļauj:
• Uzņēmuma nosaukums, tips un CVR numurs.
• Priekšsēdētāja vārds.
Pārvaldes vai uzraudzības padomes ziņojumam jānorāda, vai ikgadējais pārskats ir apstiprināts. Protokolā jāreģistrē visi pieņemti lēmumi, detalizējot:
• Sapulces datums.
• Priekšsēdētāja paraksts.
Šie protokoli pēc tam tiek iesniegti Dānijas Uzņēmumu pārvaldē kā pierādījums, ka ikgadējais pārskats ir saņēmis apstiprinājumu.
Dānijā katrai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (ApS) ir jābūt uzņēmuma kontam, ko sauc par Erhvervskonto. Šis konts ir būtisks, lai skaidri atšķirtu uzņēmuma finanšu jautājumus no tā īpašnieku personīgajām finansēm. Erhvervskonto ir saistīts ar uzņēmuma nodokļu identifikācijas numuru (CVR) un darbojas līdzīgi kā privāts biznesa konts, kas saistīts ar personas identifikācijas numuru. Turklāt, NemKonto uzņēmuma konta iegūšana ir svarīga, lai nodrošinātu caurredzamību un efektīvu finanšu pārvaldību.
Lai izveidotu kontu ApS, pirmais solis ir izvēlēties piemērotu banku. Jūs varat izvēlēties banku, kurā jums ir personīgais konts, vai apsvērt citas iestādes, jo maksu un pieejamo pakalpojumu variācijas var atšķirties.
Uzņēmuma konta atvēršanai ir nepieciešama specifiska dokumentācija, kas ietver pierādījumus par uzņēmuma leģitimitāti un personiskā identifikācijas informāciju. Šo dokumentu sagatavošana iepriekš var palīdzēt izvairīties no sarežģījumiem konta izveides procesā.
Dānijā visiem ApS uzņēmumiem jāievēro vadlīnijas, ko nosaka Grāmatvedības likums, kas regulē grāmatvedības metodes, tostarp finanšu darījumu dokumentāciju un ierakstu saglabāšanu. Šie noteikumi attiecas uz uzņēmumiem, kas nav valdības vai vietējo iestāžu kontrolē. Neievērošana var novest pie papildu dokumentācijas pieprasījuma no valsts aģentūrām vai komentāriem uzņēmuma gada finanšu pārskatā.
Grāmatvedības likums nosaka konkrētas prasības grāmatvedībai, nodrošinot, ka finanšu ieraksti tiek uzturēti un netiek nepamatoti izmesti. Darījumiem jātiek reģistrēti nekavējoties, pievienojot attiecīgu dokumentāciju katram ierakstam. Attiecībā uz darījumiem, kuros piedalās svešvalūta, izmantotajam valūtas kursam jābūt vai nu vidējam kursam, vai kursam darījuma datumā. Turklāt likums nosaka ikgadēju finanšu pārskatu sagatavošanu, kas atšķiras atkarībā no uzņēmuma klasifikācijas.
Sākot no 2024. gada janvāra, jauns regulējums prasīs, lai visiem uzņēmumiem ieviestu digitālās grāmatvedības sistēmas, kas atbilst juridiskajām prasībām. Finanšu dokumentācijai jāiekļauj būtiska informācija, piemēram, datumi, summas, preču vai pakalpojumu apraksti, sūtītāja un saņēmēja identifikācijas numuri, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) informācija un maksājuma nosacījumi. Šiem dokumentiem jābūt saglabātiem digitālā formātā.
Pāreja uz digitālo grāmatvedību tiks ieviesta pakāpeniski, pamatojoties uz uzņēmuma klasifikāciju. No 2024. gada 1. janvāra Dāņu biznesa autoritāte publicēs apstiprinātu grāmatvedības sistēmu sarakstu. Sākot no 2024. gada 1. jūlija, uzņēmumiem ar B, C un D klasifikāciju būs jāpieņem elektroniskā grāmatvedība. Līdz 2026. gadam klasifikācijas A uzņēmumiem, kuriem bija gada tīrie ienākumi, kas pārsniedz 300 000 DKK divus secīgus gadus, arī būs jāievieš digitālās grāmatvedības sistēmas.
Dānijā konkrēti noteikumi regulē sabiedrību ar ierobežotu atbildību (ApS) grāmatvedības praksi, lai nodrošinātu precīzu finanšu pārskatu sagatavošanu. Šie noteikumi prasa, lai visi finanšu darījumi tiktu sistemātiski un savlaicīgi reģistrēti. Efektīvas finanšu uzraudzības nodrošināšanai ir svarīgi dokumentēt darījumus nekavējoties, kad tie notiek, saglabājot to hronoloģisko secību. Šī metode palīdz novērst problēmas, kas saistītas ar zaudētu vai nokavētu dokumentu un nepareizi novietotu kvīšu esamību.
Katram darījumam jābūt atbalstītam ar atbilstošu dokumentāciju, kas var ietvert kvītis, rēķinus un rēķinu izrakstus. Ir pieņemamas gan fiziskas, gan digitālas šo dokumentu kopijas. Ir svarīgi, lai visi grāmatvedības ieraksti tiktu droši uzglabāti un netiktu izmesti vai iznīcināti, jo tie ir jāsaglabā vismaz piecus gadus un, ja pieprasīts, jābūt pieejamiem pārbaudei no iestādēm.
Lai uzraudzītu darījumus, katram atbalstošajam dokumentam jābūt piešķirtam unikālam secīgam numuram. Šim dokumentam jāietver būtiska informācija, piemēram, rēķina numurs, datums, PVN numurs un likme (ja attiecināms), pārdevēja identifikācijas informācija un nodokļu identifikācijas numurs (TIN). Turklāt šiem atbalstošajiem dokumentiem jāatbilst prasītajām grāmatvedības standartiem.
Daudzi uzņēmumu īpašnieki Dānijā paši pārvalda savu grāmatvedību, izmantojot tiešsaistes platformas, piemēram, Billy, Dinero, Uniconta, e-conomic vai Dynaccount. Alternatīvi, viņi var izvēlēties nolīgt profesionālus grāmatvežus vai auditors, lai parūpētos par regulārām grāmatvedības darbībām, tostarp ienākumu, izdevumu, aktīvu un saistību reģistrēšanu.
Lai nodrošinātu atbilstību un precizitāti, ir ļoti ieteicams veikt periodiskas atbilstības pārbaudes (afstemning) visa gada garumā. Šāda proaktīva pieeja, nevis gaidīšana līdz gada beigām, paātrina gada pārskata sagatavošanu un uzlabo precizitāti, novēršot nepieciešamību pēc tam, kad gada beigas ir vērsties pie visiem finanšu ierakstiem vienlaikus.
Dānijā sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (ApS) ir pienākums iesniegt gada finanšu pārskatus, kas precīzi atspoguļo uzņēmuma finanšu stāvokli. Lai nodrošinātu šo pārskatu uzticamību, lielākajai daļai privāto sabiedrību ir jāsaņem neatkarīga revīzija. Revīzijas veicējam ir pienākums apstiprināt, ka finanšu pārskati sniedz patiesu informāciju par uzņēmuma ieņēmumiem, izdevumiem, aktīviem un saistībām.
Mazie uzņēmumi, kas klasificēti kā B tips, var tikt atbrīvoti no revīzijas prasības, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem: to kopējā bilance nepārsniedz 4 miljonus DKK, neto ieņēmumi ir zem 8 miljoniem DKK un tiem ir mazāk nekā 12 pilnas slodzes darbinieku.
Pat ja revīzija nav obligāta, uzņēmumi var brīvi izvēlēties, lai viņu finanšu pārskatus pārbauda sertificēts grāmatvedis. Ja īpašnieki izvēlas šo opciju, viņiem jāorganizē to īpašā akcionāru sapulcē un jānodrošina, ka lēmums tiek dokumentēts sapulces protokolā, kas pēc tam jāsūta Uzņēmējdarbības birojā.
Lai veicinātu caurredzamību un ticamību, daudzas privātās sabiedrības Dānijā izvēlas revīziju. Šis process garantē precīzu uzņēmuma finanšu stāvokļa atspoguļojumu un sniedz drošību investoriem, padomes locekļiem un citiem ieinteresētajiem cilvēkiem. Revīzijas veicējs veic neatkarīgu izvērtējumu, piedāvājot ārēju skatījumu uz uzņēmuma finanšu stāvokli.
Dānijā visiem sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (ApS) jāiesniedz ikgadējais finanšu ziņojums kopā ar nepieciešamajiem papildu dokumentiem. Atbildība par šī ziņojuma sagatavošanu un iesniegšanu gulstas uz valdi vai uzņēmuma vadību.
Ikgadējais ziņojums, kas ietver finanšu pārskatus, jāiesniedz sešu mēnešu laikā pēc uzņēmuma finanšu gada beigām. Uzņēmumiem, kas darbojas kalendārā gada ietvaros (no 1. janvāra līdz 31. decembrim), iesniegšanas termiņš ir 30. jūnijs. Ziņojumi tiek iesniegti caur Virk.dk sadaļā "Regnskab-basis".
Finanšu ziņojumu likums Dānijā nosaka noteikumus finanšu ziņošanai un klasificē uzņēmumus pēc noteiktiem kritērijiem, kas ietekmē viņu ziņošanas pienākumus. ApS uzņēmumi parasti tiek klasificēti kā B klase, kas prasa iekļaut šādus dokumentus ziņojumā:
• vadības ziņojums (ja valdē ir vairāk nekā viens loceklis),
• bilance,
• peļņas un zaudējumu aprēķins,
• valdības atzinums,
• grāmatvedības politikas.
B klases ziņojumi tālāk tiek sadalīti divās apakškategorijās:
• standarta B klases ziņošana,
• B klases ziņošana mikrouzņēmumiem.
Lai gan abas kategorijas ievēro līdzīgus ziņošanas standartus, mikrouzņēmumi ir atbrīvoti no grāmatvedības politikas iekļaušanas, atšķirībā no citiem B klases uzņēmumiem.
ApS kvalificējas kā mikrouzņēmums, ja tā atbilst šādiem nosacījumiem pēdējiem diviem finanšu gadiem:
• kopējā bilance nepārsniedz DKK 2.7 miljonus,
• neto apgrozījums nepārsniedz DKK 5.4 miljonus,
• ne vairāk kā 10 pilnas slodzes darbinieki pēdējā finanšu gadā.
Lai nodibinātu uzņēmumu Dānijā un nodrošinātu raitu darbību, ir nepieciešams veikt vairākus svarīgus soļus.
Pirmais solis ir pieteikties uz NemID, kas ir digitālā paraksts, kas ir būtisks, lai piekļūtu valdības portāliem, tiešsaistes bankošanai un citiem digitālajiem pakalpojumiem. Tas ir svarīgi identitātes verificēšanai. NemID var iegūt caur medarbejdersignatur.dk, lai gan vietne ir dāņu valodā.
Pēc NemID iegūšanas nākamais solis ir izveidot e-kasti, kas ir digitālais pastkasts oficiālo saziņas dokumentu saņemšanai no valdības iestādēm. Tas kalpo kā tiešsaistes mape, kas ir pieejama, piesakoties ar savu NemID. Dažas privātās kompānijas arī izmanto e-kastes saziņai.
Nākamais solis ir noteikt NemKonto jūsu uzņēmumam. Šī konkrētā bankas konta ir nepieciešams, lai saņemtu līdzekļus no valsts iestādēm, piemēram, nodokļu atmaksas un subsīdijas. Kad jums ir CVR numurs jūsu uzņēmumam, jums vajadzētu sazināties ar savu banku, lai piešķirtu NemKonto, kas var būt vai nu jauns, vai esošs konts. Nodokļu atmaksas nevar tikt apstrādātas bez NemKonto. Lai noskaidrotu, vai jūsu konts kvalificējas, apmeklējiet nemkonto.dk vai konsultējieties ar savu banku. Ja jums nav dāņu bankas konta, jūs varat pieteikties, lai izmantotu ārzemju kontu, aizpildot noteiktu veidlapu.
Visbeidzot, reģistrācijas procesa laikā vismaz DKK 20,000 jāiemaksā advokāta klienta kontā. Kad jūsu uzņēmuma bankas konts ir izveidots, jūs varat norādīt advokātam pārskaitīt kapitālu uzņēmuma kontā. Ja jūs saskaraties ar grūtībām ar tradicionālo bankas kontu, jūs varat apsvērt alternatīvas, piemēram, Revolut.
Izpildot šos soļus, jūs nodrošināsiet, ka jūsu uzņēmums ir pareizi reģistrēts Dānijas sistēmā, ļaujot efektīvai finanšu pārvaldībai un valsts maksājumu saņemšanai.
Dānijā uzņēmumu nodokļa likme ir 22%, kas ir salīdzinoši zema, salīdzinot ar citām ES valstīm un pasaulē, padarot to pievilcīgu uzņēmumiem, kas cenšas samazināt savus nodokļu saistības. Šī likme attiecas uz uzņēmuma apliekamajiem ienākumiem, kas tiek aprēķināti, atņemot pieļaujamos uzņēmējdarbības izdevumus, piemēram, darbības izmaksas, darbinieku algas un nolietojumu, no kopējiem ieņēmumiem.
Nodokļu summa, ko uzņēmums ir parādā, var mainīties dažādās gados atkarībā no apliekamajiem ienākumiem. Piemēram, uzņēmumi, kuri gūst zaudējumus vienā gadā, var pārcelt šos zaudējumus uz priekšu, lai samazinātu apliekamos ienākumus turpmākajos gados. Turklāt uzņēmumi, kas noraksta aktīvus vai veic ieguldījumus, kas samazina to apliekamos ienākumus, var beigu beigās maksāt minimālu vai vispār nemaksāt uzņēmumu nodokli šajā periodā. Šī apliekamo ienākumu mainīgums sniedz uzņēmumiem zināmu elastību, pārvaldot savas nodokļu saistības, kas ir nozīmīgs ieguvums.
Savukārt mazie privātīpašumā esošie uzņēmumi bieži vien ievēro atšķirīgas nodokļu regulas. Šie uzņēmumi parasti bauda nodokļu atvieglojumus vai zemas likmes, kas vērstas uz mazo uzņēmumu izaugsmes un dzīvotspējas veicināšanu. Tādējādi daudzi no šiem uzņēmumiem var būt pilnībā atbrīvoti no uzņēmumu nodokļa atkarībā no to izmēra, struktūras un finansiālā stāvokļa.
1. Dānijā sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA) 2021. gadā ir korporatīvā ienākuma nodokļa likme 22%. Šis nodoklis attiecas uz uzņēmuma apliekamo ienākumu, kas tiek noteikts, atskaitot izdevumus no ieņēmumiem. Rezultātā iegūtais "pirmsnodokļu peļņas" apjoms tiek atspoguļots grāmatvedības uzskaitē, piemēram, ienākumu pārskatos e-conomic vai līdzīgos programmatūras risinājumos. Grāmatveži vai revīzori var koriģēt šo summu, ņemot vērā faktorus, piemēram, nolietojumu vai izdevumus, kurus nevar atskaitīt, kas var novest pie tā, ka apliekamais ienākums nedaudz atšķiras no pirmsnodokļu peļņas. Beigās apliekamā summa ir jāziņo ik gadu uzņēmuma nodokļu deklarācijā, kas jāiesniedz sešu mēnešu laikā pēc fiskālā gada beigām.
2. **Korporatīvā ienākuma nodokļa maksājumi**
- Dānijā korporatīvā ienākuma nodokļa maksājumi tiek veikti divreiz gadā, 20. martā un 20. novembrī, pamatojoties uz aplēstajām peļņām. Šie maksājumi tiek saukti par "parastajiem korporatīvā ienākuma nodokļa maksājumiem."
- Uzņēmumiem ir iespēja veikt papildu "brīvprātīgu maksājumu" par korporatīvo ienākuma nodokli 1. februārī pēc fiskālā gada beigām. Tas ļauj uzņēmumiem pielāgot savas nodokļu saistības, pēc tam kad ir pabeigti iepriekšējā gada finanšu pārskati. Papildu maksājuma veikšana var palīdzēt mazināt soda sankcijas par vēlu maksājumu.
3. **Sākotnējā nodokļu korespondence**
- Kad Dānijā tiek izveidota SIA, pirmā korespondence no nodokļu iestādes attiecībā uz korporatīvo ienākuma nodokli var parādīt bilanci DKK 0, parasti tāpēc, ka nodokļu birojs nav ieguvis pietiekamu informāciju precīzas aprēķināšanas veikšanai.
4. **Dividendes un to izmaksa**
- Dāņu uzņēmumiem nav pienākuma izmaksāt dividendes, pat ja tie ir peļņas. Tomēr dividendes parasti tiek izmaksātas, kad ir pieejami brīvie līdzekļi. Īpašnieku-direktoru gadījumā dividendes var sniegt nodokļu priekšrocības. Lēmumu par dividendes izdalīšanu pieņem vispārējā sapulcē, kurā jāsaskaņo summa.
- Ir divu veidu sapulces:
- **Parastās sapulces:** Notiek katru gadu, lai apstiprinātu gada pārskatu un izlemtu par dividendēm.
- **Ārkārtas sapulces:** Sasauktas steidzamu lēmumu pieņemšanai, piemēram, jauna valdes locekļa vai revīzora iecelšanai vai dividendēm.
5. **Dividendes nodokļu piemērošana**
- Dānijā nodokļi par dividendēm tiek ieturēti laikā, kad tās tiek izmaksātas individuālajiem akcionāriem. 2021. gadā dividendes līdz DKK 56,500 tiek aplikti ar 27% nodokli, bet summas virs šīs robežas ar 42%. Precīzāk, precētām personām tiek piemērota augstāka nodokļu likme, ja to dividendes pārsniedz DKK 113,000. Uzņēmums ir atbildīgs par nodokļa ieturēšanu no dividendēm un tā pārskaitīšanu Dānijas nodokļu iestādei, SKAT Erhverv.
- Akcionāri, kuri nav rezidenti, parasti tiek aplikti ar 15% nodokli atkarībā no divkāršās nodokļu piemērošanas nolīguma starp Dāniju un viņu dzīvesvietas valsti. Parasti uzņēmums ietur šo 15% nodokli pirms dividendēm.
6. **Nodokļu zaudējumu pārnešana**
- Noteiktās situācijās uzņēmums var pārnest nodokļu zaudējumus uz nākotnes apliekamo ienākumu samazināšanai. Piemēram, ja uzņēmums 2020. gadā uzrāda zaudējumus DKK 100,000 un 2021. gadā gūst peļņu DKK 100,000, zaudējumi no 2020. gada var kompensēt apliekamos ienākumus 2021. gadā, rezultātā abās gados nav jāmaksā korporatīvais ienākuma nodoklis.
7. **Termiņi pārskatu un nodokļu deklarāciju iesniegšanai**
- Dānijas uzņēmumiem ir pienākums iesniegt savus gada pārskatus Dānijas Uzņēmumu uzraudzības iestādei (VIRK) piecu mēnešu laikā pēc fiskālā gada beigām. Turklāt tie ir jāiesniedz nodokļu deklarācijas SKAT Erhverv sešu mēnešu laikā.
- Korporatīvā nodokļa maksājumi ir jāmaksā katru gadu 20. martā un 20. novembrī. Uzņēmumi var izvēlēties veikt brīvprātīgu maksājumu 1. februārī nākamajā gadā, lai labotu jebkādas neatbilstības.
8. **Fiskālā gada beigu datumu izvēles iespējas**
- Dānijas uzņēmumi var izvēlēties savu fiskālā gada beigu datumu. Lai gan visizplatītākais datums ir 31. decembris, uzņēmumi var izvēlēties citus datumus, piemēram, 30. jūniju vai 31. janvāri, kas var sarežģīt nodokļu uzskaiti. Ja uzņēmumam ir 18 mēnešu fiskālais gads, tam ir jāveic daļēji nodokļu maksājumi abos pirmajos un otrajos gados, ar nodokļu gadu, kas beidzas pēc 18 mēnešiem.
Sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (ApS) Dānijā jāņem vērā savi PVN pienākumi, lai novērstu kļūdas, kas ir īpaši svarīgi tiem, kas nodarbojas ar starptautisko tirdzniecību vai kvalificējas speciāliem PVN atbrīvojumiem vai atlaidēm; tāpēc ieteicams meklēt ekspertu konsultācijas.
ApS uzņēmumam jāreģistrējas PVN, kad tā ieņēmumi gada laikā sasniedz 50 000 DKK. Uzņēmums ir atbildīgs par atbilstošu dokumentu sniegšanu nodokļu iestādēm, lai pārbaudītu savu uzņēmējdarbības informāciju. Pēc reģistrācijas uzņēmums uzņemas atbildību par PVN iekasēšanu no klientiem, tā nosūtīšanu nodokļu birojam un regulāru maksājumu veikšanu.
Noteikti uzņēmumi, piemēram, tie, kas sniedz medicīnas vai izglītības pakalpojumus, var kvalificēties PVN atbrīvojumiem. Turklāt uzņēmumi var saņemt PVN atlaides par pirkumiem, kas saistīti ar apliekamajām darbībām, piemēram, materiāliem un pakalpojumiem, tādējādi samazinot savu nodokļu slogu.
Saskaņā ar nodokļu likumiem ApS uzņēmumam regulāri jāizsniedz PVN rēķini, kuriem jāietver PVN ID, klienta informācija (ieskaitot PVN numuru, ja piemērojams), darījuma apraksts, datums, rēķina numurs, daudzums, vienības cena, kopējā summa un iekasētā PVN summa.
Standarta PVN likme Dānijā ir 25%, bet samazinātas likmes attiecībā uz konkrētiem izstrādājumiem un pakalpojumiem. Piemēram, pārtikai, medicīnas pakalpojumiem, zālēm un viesnīcu naktsmītnēm tiek piemērota 12% nodokļa likme, savukārt grāmatām, laikrakstiem un biļetēm uz kultūras pasākumiem tiek piemērota 0% nodokļa likme. Atbilstošā likme var atšķirties atkarībā no uzņēmuma konkrētajām aktivitātēm.
Izveidojot privāto sabiedrību ar ierobežotu atbildību, kas Dānijā tiek saukta par ApS, ar aktīvu ieguldījumu, viens no būtiskākajiem prasījumiem ir sniegt šiem aktīviem novērtējuma ziņojumu. Šo ziņojumu parasti sagatavo neatkarīgs grāmatvedis, un tā mērķis ir precīzi novērtēt aktīvu vērtību, kas tiek ieguldīta sabiedrībā. Ir svarīgi ņemt vērā, ka, lai gan neoficiāli novērtējumi no piegādātājiem, ražotājiem vai automobiļu dīleriem var būt noderīgi, tie nevar aizvietot oficiālo novērtējumu, ko prasa varas iestādes. Šādi sākotnējie novērtējumi var palīdzēt grāmatvedim sagatavot gala novērtējuma ziņojumu, taču tie paši par sevi nav pietiekami.
Šim novērtējuma dokumentam ir jāpapildina uzņēmuma reģistrācijas procesa dokumenti. Novērtējums ir jāatspoguļo aktīvu faktiskā tirgus vērtība, nodrošinot atbilstību Dānijas likumdošanas standartiem un saglabājot caurspīdīgumu. Turklāt, ja jūs izmantojat ne naudas ieguldījumus (ieguldījumus natūrā), lai izveidotu savu ApS, jūs personīgi uzņemsieties atbildību par šiem aktīviem. Tāpēc, ja rodas jebkādas domstarpības par to vērtību vai ja vēlāk rodas komplikācijas, jūs varat tikt turēts personīgi atbildīgs.
ApS izveide ar ieguldījumiem natūrā var būt sarežģīta, prasa ne tikai precīzu aktīvu novērtējumu, bet arī izpratni par ar to saistītajām juridiskajām un finansiālajām saistībām. Tādējādi ir būtiski sadarboties ar profesionāļiem, kuriem ir pieredze aktīvu novērtēšanā un stingra izpratne par Dānijas uzņēmējdarbības noteikumiem. Rīkojoties tā, jūs varat vieglāk nodrošināt pareizu jūsu ApS izveidi un samazināt potenciālos zaudējumus, kas saistīti ar ne naudas aktīvu ieguldījumu.
Dāņu sabiedrībā ar ierobežotu atbildību (ApS) īpašnieks var izvēlēties atlīdzību kā algu vai dividendes. Ir būtiski atcerēties, ka līdzekļi nevar tikt tieši pārskaitīti no uzņēmuma konta uz īpašnieka personīgo kontu, jo uzņēmumam un īpašniekam jāuztur atsevišķas finanšu uzskaites, ņemot vērā viņu atšķirīgās juridiskās identitātes.
Lai saņemtu algu, īpašniekam jāveic šādi soļi:
- Reģistrēt uzņēmumu kā darba devēju vietnē Virk.dk.
- Sagatavot darba līgumu.
- Sagatavot ikmēneša algu pārskatu.
- Iesniegt algas informāciju Skattestyrelsenai atbilstošai nodokļu aprēķināšanai.
Alga jāsaskaņo ar to, kas tiek uzskatīts par saprātīgu līdzīgām pozīcijām; citādi jebkura pārmērīga summa var tikt pārkvalificēta nodokļu iestādēm par dividendi, uz kuru tad attieksies nodokļi. Ja īpašnieks nolēmj nekādā mēnesī neņemt algu, viņam jāiesniedz "nulles deklarācija" Skattestyrelsenai, lai izvairītos no jebkādiem sodiem.
Alternatīvi, īpašniekam ir iespēja saņemt dividendes, kas tiek sadalītas akcionāriem un investoriem. Ir svarīgi uzturēt pareizu dokumentāciju, rīkojoties ar dividendēm.
Neatkarīgi no tā, kāda atlīdzības metode tiek izvēlēta — alga vai dividendes — uzņēmumam ir jānodrošina:
- Maksājumu ziņošana Skattestyrelsenai, izmantojot platformas, piemēram, LetLøn uz skat.dk.
- Nodokļu pareiza noregulēšana.
Lai gan Danish Ltd (Privātais sabiedrība) nav obligāti jānodrošina pensiju shēma, daudzas kompānijas to dara, lai uzlabotu darbinieku noturību un piesaistītu kvalificētus talantus. Pensiju shēmu iekļaušana labvēlības paketēs ir kļuvusi par ierastu praksi, lai saglabātu konkurētspēju darba tirgū.
Šeit ir būtiskie aspekti, kas jāņem vērā, izveidojot pensiju shēmu:
• Darbinieku dalība: Darbinieki var izvēlēties, vai piedalīties pensiju shēmā vai nē. Lai gan dalība ir brīvprātīga, lielākā daļa darbinieku parasti pievienojas, lai gūtu labumu no darba devēja ieguldījumiem.
• Darba devēja ieguldījumi: Darba devēji parasti ir pienākumā regulāri veikt ieguldījumus pensiju fondā, kas svārstās no 4% līdz 12% no darbinieka algas. Noteiktais likmes parasti tiek norādīta darba līgumā vai attiecīgajos kolektīvajos līgumos.
• Līgumu veidi: Pensiju shēmas var izveidot, izmantojot kolektīvos līgumus (overenskomst) vai individuāli sarunātus starp darba devēju un darbinieku. Skaidri norādot šos nolīgumus darba līgumā, var palīdzēt novērst jebkādu neskaidrību.
• Pensiju fonda pārvaldība: Tas ir darba devēja uzdevums nodrošināt, lai ieguldījumi tiktu pārvaldīti, izmantojot autorizētu pensiju sniedzēju. Darbiniekiem bieži ir iespēja izvēlēties plānu vai fondu, kas atbilst viņu individuālajām vēlmēm.
• Nodokļu priekšrocības: Ieguldījumiem, ko veic darba devējs, ir nodokļu priekšrocības, savukārt darbinieku uzkrājumi ir atbrīvoti no sociālo nodokļu iemaksām, sniedzot abpusējas finansiālas priekšrocības.
Lai gan pensiju shēmas nav juridiski obligātas, tās ir ļoti ieteicamas ApS uzņēmumiem. Šo praksi ievērošana nodrošina regulatīvo atbilstību un veicina atbalstošu vidi gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Darbaspēka pieņemšana Dānijas Privātajā SIA (Anpartsselskab) ietver dažādu juridisko, nodokļu un procedūru prasību ievērošanu. Šis visaptverošais ceļvedis ir izstrādāts, lai palīdzētu darba devējiem efektīvi pārvaldīt šo procesu.
Prasības darba līgumiem
Rakstisks darba līgums ir būtisks, lai pieņemtu darbā Dānijā, un tam jāatbilst Dānijas darba likumiem. Galvenie elementi, kas jāiekļauj, ir šādi:
• Alga: Norādiet darbinieka atalgojumu un maksājumu biežumu, piemēram, mēneša vai nedēļas.
• Darba loma: Skaidri izklāstiet darbinieka pienākumus un amata nosaukumu.
• Darba laiks: Detalizējiet gaidāmo nedēļas darba stundu skaitu un jebkurus nosacījumus virsstundām.
• Atvaļinājums: Darbiniekiem ir tiesības uz vismaz piecām nedēļām apmaksāta atvaļinājuma katru gadu, kas jānorāda līgumā.
• Iegādes periods: Izskaidrojiet paziņošanas periodu, kas nepieciešams atlaišanai vai izbeigšanai, kas mainās atkarībā no darbinieka darba stāža.
Fiksēta termiņa līgumiem darba devējiem ir jāiekļauj darba ilgums un jebkuri atjaunošanas vai izbeigšanas nosacījumi.
Algas un nodokļu pienākumi
Darba devējiem jānodrošina konkurētspējīgas algas, kas atbilst visām piemērojamām minimālā algu regulām attiecīgajā nozarē. Bruto ienākumi tiek aplikti ar nodokļiem, un ir darba devēja atbildība:
• Ieturēt ienākuma nodokļus un sociālās iemaksas no darbinieku algām.
• Iesniegt šīs ieturējumus Dānijas nodokļu iestādei, SKAT.
Dānijā ir progresīva nodokļu sistēma, kas nozīmē, ka augstāki ienākumi tiek aplikti ar paaugstinātiem nodokļu likmēm. Darba devējiem arī jāietur iemaksas pensijām, veselības aprūpei un citiem sociālajiem labumiem, nodrošinot atbilstību obligātajam sociālā nodrošinājuma ietvaram valstī.
Reģistrācija un ziņošanas pienākumi
Pieņemot darbinieku darbā, uzņēmumam jāreģistrē viņš Dānijas sociālās drošības sistēmā, lai nodrošinātu, ka viņš saņem labumus, piemēram, veselības aprūpi, pensijas un apdrošināšanu slimību vai darba negadījumu gadījumā. Darba devējiem arī jāziņo par algām un jāpārliecinās par pareizām sociālās drošības iemaksām.
Darba drošība un vienlīdzīgas iespējas
Drošas darba vides izveidošana ir juridiska saistība. Darba devējiem jā:
• Veic regulāras veselības un drošības apmācības.
• Nodrošina nepieciešamo aizsardzības aprīkojumu, pamatojoties uz darba prasībām.
Turklāt Dānijas likumi prioritizē vienlīdzību un aizliedz diskrimināciju. Darba devējiem jānodrošina godīga attieksme pret visiem darbiniekiem neatkarīgi no dzimuma, rases, reliģijas, vecuma vai seksuālās orientācijas.
Arodbiedrību attiecības un kolektīvie līgumi
Arodbiedrībām Dānijā ir nozīmīga klātbūtne. Darba devējiem jāsagatavojas arodbiedrību sarunām par algām, labumiem un darba apstākļiem darbinieku vārdā. Lai gan dalība arodbiedrībā nav obligāta, liels procents darbinieku ir pārstāvēti, un kolektīvie darba līgumi ir izplatīti.
Darba līgumu veidi
Darba līgumi var būt uz nenoteiktu vai fiksētu laiku. Fiksētu laiku līgumiem ir svarīgi:
• Skaidri izklāstīt līguma ilgumu un mērķi, piemēram, īslaicīgām aizvietošanām vai konkrētiem projektiem.
• Izlemt par atjaunošanas vai izbeigšanas iespējām līguma noslēgumā.
Profesionāla konsultācija
Ņemot vērā Dānijas darba pieņemšanas regulējumu sarežģītību, daudzi darba devēji izvēlas meklēt padomu no juridiskajiem un nodokļu ekspertiem. Profesionāla atbalsta meklēšana palīdz samazināt dārgas kļūdas un nodrošina pilnīgu atbilstību visām juridiskajām prasībām.
Ievērojot šīs vadlīnijas, Privātie SIA (ApS) Dānijā var efektīvi virzīties caur pieņemšanas procesu, apmierinot visas piemērojamās regulas.
Darbinieka līguma izbeigšana Dānijas uzņēmumā prasa atbilstību konkrētiem darba regulējumiem, kas paredzēti, lai nodrošinātu taisnīgumu visām iesaistītajām pusēm. Atlaišanas metode atšķiras atkarībā no iemesla, vai tas būtu saistīts ar pārkāpumu vai ekonomiskām problēmām.
Pamati soļi atlaišanas procesā
1. Saruna starp darba devēju un darbinieku
- Svarīgs pirmais solis ir darba devēja saruna ar darbinieku. Šī tikšanās dod darbiniekam iespēju izteikt savu viedokli un risināt jebkādas darba devēja izteiktās problēmas.
2. Pamatoti atlaišanas iemesli
- Pārkāpumi: Atlaišanas gadījumos, kas saistīti ar sliktu sniegumu vai neatbilstošu uzvedību, darba devējiem jāsniedz pamatota pierādījumi un jāievēro nepieciešamās procedūras.
- Ekonomiskie iemesli: Darbinieku atlaišanai, ko izraisa finanšu grūtības vai organizatoriskā pārstrukturēšana, arī jāievēro stingras tiesiskās vadlīnijas.
3. Paziņošanas prasības
- Rakstisks paziņojums ir obligāts, kurā detalizēti izklāstīts atlaišanas iemesls un spēkā stāšanās datums.
- Paziņošanas periods, kas parasti svārstās no viena līdz sešiem mēnešiem atkarībā no darbinieka darba stāža, nodrošina pietiekamu laiku, lai persona meklētu jaunu darbu, ievērojot līguma nosacījumus.
4. Atlaišanas kompensācija un atbalsta pasākumi
- Darbinieki, kas atlaiž ekonomisko iemeslu dēļ, var kvalificēties atlaišanas pabalstam, kas parasti tiek noteikts atbilstoši darba stāžam un specifiskajiem līgumiem vai kolektīvajām vienošanās.
- Darba devēji var piedāvāt papildu atbalstu, piemēram, brīvu laiku darba intervijām vai palīdzību CV sagatavošanā.
5. Aizsardzība darbiniekiem
- Īpaša aizsardzība ir paredzēta darbiniekiem, kuri saskaras ar noteiktām situācijām, piemēram, grūtniecību, vecāku atvaļinājumu vai slimību. Atlaišana šādās situācijās var radīt juridiskas sekas.
- Lielu atlaišanu gadījumā darba devējiem ir jāsadarbojas ar arodbiedrībām, konsultējoties un ievērojot attiecīgās kolektīvās vienošanās.
Pienākumi pēc atlaišanas
Darba devējiem ir jāizpilda noteikti pienākumi, kad atlaišanas process ir noslēdzies:
- Darba dokumentācija: Jāsniedz sertifikāts, kurā norādīta darbinieka amats, atbildības un darba ilgums.
- Beigu maksājumi: Jāpabeidz visi atliktie maksājumi, tostarp alga, neizmantotās atvaļinājuma dienas un jebkādi pienākuma maksājumi.
- Ziņošanas pienākumi: Jāinformē nepieciešamās iestādes, piemēram, nodokļu biroji vai sociālās apdrošināšanas sistēma, par atlaišanu.
Rūpīgi ievērojot šos soļus, darba devēji var nodrošināt, ka atlaišanas process atbilst Dānijas darba likumiem, vienlaikus godīgi un cieņpilni izturoties pret darbiniekiem.
Dāņu ierobežotas atbildības sabiedrības (ApS) vadīšana parasti sniedz priekšrocību aizsargāt īpašnieka personīgo mantu no uzņēmuma parādiem. Tomēr šī aizsardzība nav absolūta; ir konkrēti scenāriji, kuros īpašnieks joprojām var tikt turēts personīgi atbildīgs.
Piemēram, ja uzņēmuma pamatkapitāls 20 000 DKK kalpo kā vienīgā ķīla aizdevumam, aizdevējs var pieprasīt personīgu garantiju vai meklēt īpašnieka personīgos aktīvus kā papildu nodrošinājumu. Lielāki kreditori var ieviest līdzīgas prasības. Kad uzņēmumam ir pietiekami daudz aktīvu, lai izpildītu savas saistības, personīgās garantijas un ķīla var tikt atbrīvotas.
Sliktas neuzmanības gadījumos, piemēram, ja īpašnieks apzināti slēdz līgumus uzņēmuma vārdā, zinot, ka tas nespēs samaksāt finansiālo grūtību dēļ, var rasties personiska atbildība. Ja īpašnieka rīcība rada ievērojamus zaudējumus kreditoriem vai klientiem, viņš var tikt turēts personīgi atbildīgs.
Dānijā ir arī specifiskas juridiskās atbildības prasības ierobežotās atbildības sabiedrībām. Ja uzņēmuma kapitāls samazinās zem puses, īpašniekam jāsapulcina ārkārtas akcionāru sanāksme sešu mēnešu laikā. Valdei tad ir pienākums iesniegt finansiālo pārskatu un ieteikt iespējamos pasākumus, tostarp apsvērt likvidāciju vai jaunu līdzekļu piesaisti.
Šo juridisko pienākumu neievērošana var apdraudēt īpašnieka personisko atbildību par uzņēmuma parādiem, apdraudot viņa personīgo mantu. Tādējādi ir svarīgi, lai īpašnieks rūpīgi ievērotu šos noteikumus, lai mazinātu šos riskus.
Uzsākot biznesu Dānijā, uzņēmēji var izvēlēties no vairākām juridiskajām un organizatoriskajām struktūrām, katra ar savām unikālām prasībām, priekšrocībām un trūkumiem. Viens populārs variants ir ApS (Anpartsselskab), kas ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Citas pieejamās struktūras ietver akciju sabiedrības (A/S), ierobežotas atbildības sabiedrības (IVS), ierobežotas atbildības partnerības (K/S) un vienas dalībnieka ierobežotas atbildības sabiedrības (E/ApS). Ir svarīgi, lai uzņēmēji izprastu galvenās atšķirības starp šīm uzņēmējdarbības formām, lai izvēlētos to, kas vislabāk atbilst viņu mērķiem.
Galvenās atšķirības starp ApS un citām uzņēmējdarbības entitātēm
1. **Minimālās kapitāla prasības**
būtiska atšķirība starp ApS un citām uzņēmumu formām ir minimālā akciju kapitāla prasība. ApS minimālais kapitāls ir 20 000 DKK, kas ir salīdzinoši zems un pievilcīgs tiem, kas uzsāk maza līdz vidēja lieluma uzņēmumus. Savukārt A/S parasti prasa daudz lielāku kapitāla ieguldījumu - 400 000 DKK, kas ir jānodrošina pirms uzņēmuma reģistrēšanas. Tas padara A/S par piemērotāku variantu uzņēmumiem, kam ir pietiekams finansējums un izaugsmes ambīcijas.
2. **Piederības struktūra**
Vēl viena svarīga atšķirība ir īpašumtiesību prasības. ApS var piederēt vienai personai, nodrošinot elastību solo uzņēmējiem. Savukārt A/S ir jābūt vismaz trim akcionāriem, kas atspoguļo tā raksturu kā lielāku korporatīvo entitāti. E/ApS ir ApS variants, kas paredzēts individuālajiem īpašniekiem, kuri vēlas ievērot ierobežotas atbildības struktūru, kas ir vienkāršāka.
3. **Reģistrācijas izmaksas un sarežģītība**
Reģistrācijas process Dānijā ievērojami atšķiras atkarībā no uzņēmējdarbības veidiem. E/ApS ir visvieglāk un lētāk izveidojamā forma, padarot to pievilcīgu individuāliem uzņēmējiem, kuri vēlas samazināt birokrātiskos šķēršļus. ApS izveidošana ir salīdzinoši vienkārša, taču sarežģītāka un dārgāka nekā E/ApS. Savukārt A/S var iekļaut plašākus dokumentus, augstākas izmaksas un stingrākus regulējumus.
4. **Akciju pārvaldība un pārnesamība**
Akciju pārnesamība ir vēl viens svarīgs faktors. Akcijas A/S parasti ir vieglāk pārnest, kas ir izdevīgi uzņēmumiem, kas vēlas piesaistīt jaunus investorus vai mainīt īpašumu. Savukārt akciju pārnešana ApS var būt sarežģītāka, ar stingrākiem noteikumiem, kas izstrādāti, lai aizsargātu esošos akcionārus no nevēlamiem pārnesumiem. Tas padara A/S piemērotāku uzņēmumiem, kas meklē ievērojamu ārēju ieguldījumu vai plāno publisku piedāvājumu.
5. **Kapitāla piesaistīšana**
Iespēja piesaistīt kapitālu ievērojami atšķiras starp abām uzņēmumu formām. A/S ir vairāk ceļu, kā piesaistīt līdzekļus, īpaši caur akciju tirgu, kas nav pieejams ApS. A/S var pārdot akcijas sabiedrībai, ļaujot uzņēmumam iegūt lielākus kapitāla apjomus. Savukārt ApS vairāk jāpaļaujas uz privātiem ieguldījumiem vai aizdevumiem, padarot to mazāk piemērotu uzņēmumiem, kas mērķē uz strauju izaugsmi vai lielu kapitāla ieguldījumu.
Atbilstošas uzņēmējdarbības struktūras izvēle ir izšķiroša lēmuma pieņemšana jebkuram uzņēmējam. Faktori, piemēram, uzņēmuma lielums, nepieciešamais kapitāls un nākotnes izaugsmes stratēģijas, ietekmē, kurš veids ir vispiemērotākais. ApS bieži ir izvēlētais variants maza līdz vidēja lieluma uzņēmumiem, kas vēlas ierobežot personisko atbildību bez augstākām kapitāla prasībām, kas saistītas ar A/S.
Uzņēmējiem ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas specifiskās apstākļus pirms lēmuma pieņemšanas. Izvēlētā uzņēmējdarbības struktūra var ietekmēt visu, sākot no nepieciešamā kapitāla līdz vadības kontrolei un spēju nākotnē piesaistīt līdzekļus. Tāpēc ir ieteicams konsultēties ar advokātu, grāmatvedi vai citu biznesa konsultantu, lai nodrošinātu, ka izvēlētais veids atbilst uzņēmēja mērķiem.
Neskatoties uz pieejamo uzņēmējdarbības struktūru daudzveidību, ApS joprojām ir populārs izvēles variants starp dāņu uzņēmējiem. Tās zemas kapitāla prasības, elastīgā piederība un ierobežotas atbildības aizsardzība padara to par piemērotu variantu tiem, kuri vēlas izveidot stabilu uzņēmējdarbības pamatu. Turklāt, salīdzinot ar A/S, ApS ar vienkāršāku reģistrācijas procesu ļauj uzņēmējiem koncentrēties uz savu uzņēmumu attīstību, neuztraucoties par pārmērīgu administratīvo atbildību. Tomēr, tāpat kā ar jebkuru svarīgu biznesa lēmumu, ir būtiski, lai uzņēmēji izvērtētu savas individuālās vajadzības un apstākļus pirms galīgā lēmuma pieņemšanas.
Ierobežotas atbildības sabiedrības (ApS) izveidošana var būt gudrs lēmums, ja plānojat gūt peļņu vai vismaz nenonākt zaudējumos. Atšķirībā no individuālā uzņēmuma, ApS piedāvā aizsardzību jūsu personiskajiem aktīviem, nodrošinot to drošību pat tad, ja uzņēmums piedzīvo zaudējumus. Tomēr, lai izveidotu ApS, ir nepieciešams minimālais kapitāls 20 000 DKK. Ir svarīgi atzīmēt, ka personīgos ienākumus nevar izmantot, lai kompensētu uzņēmuma zaudējumus. Ja nolemjat izmaksāt sev algu, uzņēmumam jāizsniedz algas lapiņa, jāietur nepieciešamie nodokļi un jāziņo par tiem nodokļu iestādēm. Tādējādi, pat ja uzņēmums piedzīvo zaudējumus, jums tomēr būs nodokļu saistības par jūsu personīgajiem ienākumiem.
Pārvēršot individuālo uzņēmumu par SIA, izvēloties apmaksājamu konversiju, bieži ir visefektīvākā izvēle, īpaši, ja uzņēmumam ir maz vai vispār nav vērtības. Šis pieejas veids nodrošina minimālu vai nekādu peļņu, tādējādi nodokļi paliek zemi, padarot to par izmaksu efektīvu opciju mazākiem uzņēmumiem salīdzinājumā ar nodokļu brīvo konversiju.
Savukārt “nodokļu brīva” konversija ir ideāla uzņēmumiem, kuriem ir ievērojama vērtība. Lai arī tā tiek dēvēta par "nodokļu brīvu", šī opcija atļauj atlikt nodokļu maksājumus līdz brīdim, kad pārdodat jaunizveidotā SIA akcijas. Lai turpinātu šo procesu, ir nepieciešams uzņēmuma auditors, lai novērtētu uzņēmuma vērtību un uzraudzītu SIA reģistrāciju. Audita izmaksas parasti svārstās no DKK 5,000 līdz 20,000, neieskaitot PVN.
Kad īpašnieks nolemj slēgt dāņu ierobežotas atbildības sabiedrību (ApS), vispirms jānovērtē uzņēmuma finanšu stāvoklis un jānosaka labākais slēgšanas veids. Pieejamās iespējas atkarīgas no tā, vai uzņēmums ir maksātspējīgs vai maksātnespējīgs:
1. **Maksātnespēja** - Ja uzņēmums ir maksātnespējīgs, tas tiks pakļauts maksātnespējas procesam.
2. **Restrukturizācija** - Ja uzņēmums ir tuvu maksātnespējai, tas var lūgt tiesai uzsākt restrukturizācijas procesu, kuru uzrauga tiesas iecelts administrators, ar mērķi atjaunot finanšu stāvokli.
3. **Brīvprātīgā likvidācija** - Maksātspējīgs uzņēmums var izvēlēties slēgties brīvprātīgi. Vispirms jāapmaksā visas parādsaistības, un akcionāriem jāparaksta deklarācija, kas apstiprina parādu noregulēšanu. Pabeidzot, akcionāri ir aizsargāti no nākotnes prasībām, un jāizsniedz publisks paziņojums, lai kreditori varētu pieteikties trīs mēnešu laikā.
4. **Likvidācija ar akcionāru deklarāciju** - Vēl viena iespēja maksātspējīgiem uzņēmumiem ir brīvprātīga likvidācija, izmantojot akcionāru deklarāciju, kas ieceļ likvidatoru, lai pārvaldītu slēgšanas procesu, vienlaikus aizsargājot akcionārus no nākotnes saistībām, kad tas tiks pabeigts.
5. **Piespiedu izbeigšana** - Noteiktos scenārijos — piemēram, ja netiek iesniegti gada pārskati, ja atkāpjas izpilddirektors vai ja nav iecelts grāmatvedis — tiesa var izbeigt uzņēmumu. Ja uzņēmums ir maksātnespējīgs, tas tiks iekļauts maksātnespējas procesā; ja tas ir maksātspējīgs, tas vienkārši tiks izbeigts.
Pēc atbilstošā slēgšanas metode noteikšanas jāizpilda šādi soļi:
• Pabeigt visus grāmatvedības darbus, pirms slēgt uzņēmumu, tostarp iesniedzot pēdējo PVN deklarāciju, ja uzņēmums ir reģistrēts PVN.
• Apmaksāt visus neapmaksātos darbinieku algas, iesniegt nodokļus, kas saistīti ar darbiniekiem, un izslēgt sevi no darba devēja reģistra.
• Informēt nodokļu iestādes par nodomu izslēgt sevi no uzņēmumu ienākuma nodokļa, kas parasti notiek pēc uzņēmuma oficiālās slēgšanas.
• Iesniegt pēdējo ienākuma nodokļa deklarāciju līdz noteiktajam termiņam, pēc kura nodokļu birojs izsniegs apstiprinājumu, ka visi PVN un nodokļi ir norēķināti, parasti 3-6 mēnešu laikā.
• Iegūt oficiālu apstiprinājumu no nodokļu iestādēm, ka visas saistības ir izpildītas.
• Sagatavot un parakstīt akcionāru paziņojumu, kas apstiprina, ka visi uzņēmuma parādi ir samaksāti, kopā ar pēdējo slēgšanas pieteikumu.
• Pēc slēgšanas pieteikuma iesniegšanas uzņēmums oficiāli tiks slēgts divu nedēļu laikā.
Procesa laikā pārliecinieties, ka PVN un darbinieku nodokļi ir iesniegti par atlikušajiem periodiem, norēķinoties par jebkādiem neapmaksātiem maksājumiem. Uzņēmumam jāizslēdz sevi no darba devēja un PVN maksātāja reģistra, un jāiesniedz pēdējā nodokļu deklarācija par iepriekšējo fiskālo gadu. Papildus jāsagatavo atsevišķa nodokļu deklarācija slēgšanas gadam, iekļaujot pielāgojumus faktiskajai nodokļu saistībai. Pabeidzot šos uzdevumus, jālūdz nodokļu iestādes izziņa un jāiesniedz pēdējais akcionāru parakstītais paziņojums, ļaujot uzņēmuma slēgšanu veikt caur VIRK sistēmu.
Viens no ieguvumiem, izveidojot divus uzņēmumus vienlaikus, ir iespēja "kapitāla pārcelšanai". Vietā, lai individuāli investētu DKK 20,000 katrā uzņēmumā, jūs varat izmantot tos pašus DKK 20,000 kā sākotnējo kapitālu abiem.
Šādos gadījumos parasti tiek ieviesta struktūra, kas sastāv no holdinga uzņēmuma un darbības uzņēmuma. Holdinga uzņēmums pieder darbības uzņēmuma akcijām, tādējādi aizsargājot tā aktīvus no kreditoriem, ja darbības uzņēmumā notiek bankrots.
Ir svarīgi saprast, ka holdinga uzņēmums nav atsevišķa juridiska entitāte; tas ir īpaši izveidots, lai turētu un pārvaldītu akcijas citā uzņēmumā.
Kad Dānijā tiek izveidota sabiedrība ar ierobežotu atbildību (ApS), tai tiek piešķirts unikāls astoņu ciparu CVR numurs. Šis numurs darbojas līdzīgi kā CPR numurs fiziskām personām un ir vitāli svarīgs uzņēmuma darbībā. Tas ļauj uzņēmumam tikt atpazītam gan komerciālajā, gan administratīvajā jomā un ir nepieciešams, lai izveidotu NemKonto maksājumu saņemšanai no valsts iestādēm.
Turklāt CVR numurs ir nepieciešams, lai izmantotu MitID – digitālo identifikācijas platformu uzņēmumiem, kā arī piekļuvei Digitālajai Pastam, kas atvieglo tiešsaistes saziņu un administratīvos procesus. CVR numura esamība ir izšķiroša, lai ievērotu Dānijas juridiskās normas un nodrošinātu uzņēmuma likumīgu darbību.
CVR numura iegūšanas laiks parasti atšķiras atkarībā no uzņēmuma juridiskā statusa. Dāņu ApS gadījumā process parasti ilgst no 1 līdz 4 dienām, ja reģistrācija tiek veikta pareizi. Lai novērstu jebkādas kavēšanos vai atkārtotas iesniegšanas vajadzību, ieteicams meklēt juridisku palīdzību no advokāta, kurš specializējas sabiedrību ar ierobežotu atbildību izveidē Dānijā. Tas palīdzēs nodrošināt, ka visi juridiskie dokumenti tiek aizpildīti pareizi, veicinot ātru un efektīvu CVR numura izsniegšanu.
Kad Dāņu ApS uzņēmums iegūst CVR numuru, tas saņem elektronisko pastkasti, ko sauc par Digitālo Pastu. Šo pastkasti izmanto valsts iestādes, lai sazinātos par oficiāliem jautājumiem ar uzņēmumu, tādēļ ir svarīgi to regulāri pārbaudīt, lai saņemtu jaunumus. Kamēr lielākā daļa publisko institūciju izvēlas Digitālo Pasts, dažas joprojām var sūtīt fizisku pastu. Saskaņā ar Dāņu likumiem gan elektroniskai, gan tradīcionālai pastai ir vienāda juridiska spēka.
Uzņēmuma pilnvarotie pārstāvji var piekļūt Digitālās Pasta pastkastei, piesakoties ar savu personīgo MitID caur Virk platformu vai Digitālās Pasta lietotni. Ja personīgais MitID nav autorizēts biznesa nolūkos, piekļuvi var iegūt caur MitID Erhverv Virk, kā arī atļaujas tiek pārvaldītas caur Digitālās Pasta Atļauju Portālu.
Turklāt Dāņu uzņēmumi var izmantot privātas platformas, piemēram, mit.dk vai e-Boks, lai sazinātos ar citiem uzņēmumiem. Bezmaksas šo pakalpojumu versijas ļauj tikai saņemt ziņojumus, bet, lai nosūtītu ziņojumus, nepieciešams abonēt maksas versiju.
Lai uzņēmums varētu sākt izmantot MitID Erhverv, vispirms tam jāreģistrējas un jāizveido konts MitID-Erhverv.dk vietnē. Šī pakalpojums ir īpaši pielāgots uzņēmumiem ar darbiniekiem, kuriem nepieciešama piekļuve dažādiem publiskiem un privātiem pašapkalpošanās rīkiem, kas ir būtiski viņu darbībām Dānijā.
MitID Erhverv ļauj darbiniekiem veikt vairākas funkcijas, tostarp pārvaldīt uzņēmuma e-pastus, iesniegt nodokļu deklarācijas un apstrādāt mātes atvaļinājuma ziņojumus saviem kolēģiem. Tomēr darbiniekiem jāsaņem atbilstoša autorizācija no uzņēmuma, pirms viņi var piekļūt konkrētām pašapkalpošanās funkcijām. Šo autorizāciju parasti pārvalda tieši MitID Erhverv sistēmā, lai gan dažiem pakalpojumiem, īpaši tiem, kas saistīti ar Nodokļu biroju, var būt nepieciešami atsevišķi autorizācijas procesi.
Turklāt darbinieki var piekļūt uzņēmuma pašapkalpošanās platformām, izmantojot savu personīgo MitID, kas ļauj viņiem pārvaldīt gan personīgās, gan uzņēmuma uzdevumus, izmantojot vienu kontu. Lai šāda kārtība darbotos, gan uzņēmumam, gan darbiniekam jāpiekrīt nosacījumiem par personīgā MitID izmantošanu darba saistītām aktivitātēm. Svarīgi atzīmēt, ka personīgie un uzņēmuma dati paliks atsevišķi, neatkarīgi no pieslēgšanās metodes. Alternatīvi, darbinieki var radīt atsevišķu MitID, kas paredzēts tikai darba vajadzībām.
Kopsavilkumā, ierobežotas atbildības sabiedrības (Ltd) dibināšana Dānijā sniedz daudzas priekšrocības, piemēram, juridisku aizsardzību un pielāgojamus operatīvos ietvarus, tādējādi padarot to par priekšroku daudziem uzņēmējiem. Neatkarīgi no tā, vai esat vietējais uzņēmuma īpašnieks vai starptautisks uzņēmējs, ir svarīgi saprast procesu un prasības, lai sasniegtu panākumus. Ar Uniqorm ekspertīzi un atbalstu jūs varat efektīvi orientēties sarežģījumos, kas saistīti ar jūsu ApS izveidi un pārvaldību, pozicionējot savu uzņēmumu ilgtspējīgas izaugsmes un panākumu sasniegšanai.