Fakty i dane statystyczne dotyczące Danii

Dania (duński: Danmark), oficjalnie Królestwo Danii (Kongeriget Danmark), to kraj nordycki w Europie Północnej. Dania jest uważana za jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo i społecznie krajów na świecie. Kraj ten charakteryzuje się najwyższą na świecie mobilnością społeczną, wysokim poziomem równości dochodów, najniższym na świecie postrzeganym poziomem korupcji, jedenastym na świecie wskaźnikiem HDI, jednym z najwyższych na świecie dochodów na mieszkańca oraz jedną z najwyższych na świecie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zbuduj swój zespół w Danii z Uniqorm

Zatrudnienie pracownika w Danii wymaga od pracodawców rejestracji w tym kraju firmy oraz zarządzania płacami, podatkami, świadczeniami a także przestrzegania lokalnych przepisów. Ich poziom skomplikowania sprawia, że przestrzeganie wszystkich norm jest procesem uciążliwym.

Dzięki Uniqorm, Twój zespół jest zatrudniany przez nasze lokalne podmioty prawne w każdym kraju, a my zajmujemy się płacami, podatkami, świadczeniami i zgodnością z lokalnymi przepisami, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co najważniejsze - na rozwoju swojego biznesu.

Zatrudnienie pracownika w Danii

Prawo pracy w Danii jest regulowane jest kodeksem prawnym oraz zbiorowymi układami pracy. Dania ma długą tradycję pozwalającą na ustalanie warunków zatrudnienia i płacy w drodze układów zbiorowych. Oznacza to, że istnieje tylko kilka aktów prawnych, które mają zastosowanie do wszystkich pracodawców i pracowników, takich jak duńska ustawa o pracownikach najemnych (Funktionærloven) oraz ustawa o urlopach wypoczynkowych (Lov om Ferie).

Prawie wszystkie umowy o pracę w Danii są regulowane przez układy zbiorowe. Duńskie prawo pracy i układy zbiorowe zapewniają pracownikom dobre warunki pracy i ochronę, dlatego zatrudnianie ludzi będzie ważną inwestycją i zobowiązaniem.

Poniższe wskazówki są jedynie ogólnymi wytycznymi, a przy zatrudnianiu w Danii zaleca się korzystanie z profesjonalnej obsługi specjalistów w tym obszarze wiedzy.

Święta państwowe w Danii:

Sobota, 1 stycznia 2022 Nowy Rok
Czwartek, 14 kwietnia 2022 Wielki Czwartek
Piątek, 15 kwietnia 2022 Wielki Piątek
Niedziela, 17 kwietnia 2022 Niedziela Wielkanocna
Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 Poniedziałek Wielkanocny
Niedziela, 1 maja 2022 Święto Pracy
Piątek, 13 maja 2022 Dzień Modlitwy
Czwartek, 26 maja 2022 Wniebowstąpienie Pańskie
Niedziela, 5 czerwca 2022 Niedziela Zielonych Świątek
Niedziela, 5 czerwca 2022 Święto Konstytucji
Poniedziałek, 6 czerwca 2022 Wielki Poniedziałek
Niedziela, 25 grudnia 2022 r. Święto Bożego Narodzenia
Poniedziałek, 26 grudnia 2022 Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Wynagrodzenie minimalne w Danii

W Danii nie ma ustawowej płacy minimalnej, ale krajowe układy zbiorowe wynegocjowane między związkami zawodowymi pracowników a stowarzyszeniami pracodawców skutecznie ustalają płacę minimalną. Średnia efektywna godzinowa płaca minimalna we wszystkich sektorach prywatnych i publicznych wynosi około 110 DKK.

Cykl wypłat w Danii

W przypadku klientów firmy Uniqorm wszystkie płatności na rzecz pracowników będą dokonywane w równych ratach miesięcznych, płatnych z dołu, w ciągu 3 dni od otrzymania informacji o kwocie wynagrodzenia dla pracownika.

Czas zatrudnienia pracownika w Danii

Możemy pomóc Ci w szybkim rozpoczęciu pracy w Danii przez Twojego nowego pracownika. Minimalny wymagany przez nas czas przyjęcia do pracy to zaledwie 2 dni robocze.

Nasz zespół dba o to, aby Twoi pracownicy zostali przyjęci do pracy i otrzymali wynagrodzenie w jak najkrótszym czasie, a jednocześnie, aby Twoja firma spełniała wszystkie lokalne przepisy dotyczące zatrudnienia. Minimalny czas rozpoczęcia pracy rozpoczyna się po tym jak otrzymamy wszystkie wymagane informacje na temat Twojego pracownika. Czas rozpoczęcia pracy jest również uzależniony od rejestracji w lokalnych urzędach.

W przypadku wszystkich osób niebędących obywatelami kraju zatrudnienia, ocena prawa do pracy (jeśli dotyczy) zwiększy całkowity czas rozpoczęcia pracy o dodatkowe dni. W tym przypadku oceniamy indywidualnie, ile czasu zajmie zatrudnienie Twojego pracownika.

Należy pamiętać, że data graniczna listy płac może mieć wpływ na faktyczny pierwszy dzień zatrudnienia. Jeśli nie określono inaczej, data graniczna listy płac w Uniqorm to ostatni dzień

Koszty zatrudnienia pracownika w Danii

Podatki za pracownika w Danii. W tej części dowiesz się jakie podatki od zatrudnienia i opłaty ustawowe wpływają na wypłaty Twoich pracowników w Danii.

Pracodawca

2 791 DKK - system zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę (AUB)
2 272 DKK - Duński System Dodatkowych Emerytur Pracowniczych (ATP)
1 176,- DKK - Ubezpieczenie od wypadków przy pracy (Arbejdsskadeforsikring)
1 150 DKK - Fundusz urlopów macierzyńskich i ojcowskich (Barselsfond)
592 DKK - Finansowanie składek na ATP dla bezrobotnych (FIB)
299 DKK - Ubezpieczenie rynku pracy (AES)
12 DKK - Zabezpieczenie płatności dla pracowników zagranicznych w Danii (AFU)

Pracownik

1 136 DKK - Duński System Dodatkowych Emerytur Pracowniczych (ATP)
8% - Wszystkie dochody z pracy najemnej lub z samozatrudnienia (arbejdsmarkedsbidrag, znany również jako bruttoskat)
0% - do 46 200 (nadal podlega bruttoskat)
12,14% - 46,201 - 513,399
15% - powyżej 513 399
24,954% - Wszystkie dochody, średni podatek miejski

Rodzaje urlopów w Danii

Urlop Statutowy w Danii

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin mają prawo do 5 tygodni płatnego urlopu wypoczynkowego rocznie na mocy Ustawy o urlopie wypoczynkowym (Lov om ferie). Urlop nalicza się za poprzedni rok kalendarzowy i można go wykorzystać w roku urlopowym, który trwa od 1 maja do 30 kwietnia następnego roku.

Urlop chorobowy w Danii

Zgodnie z duńską Ustawą o pracownikach etatowych, pracownik ma prawo do pełnego wynagrodzenia w czasie choroby, niezależnie od stażu pracy i okresu choroby. Pracodawca musi wystąpić o wypłatę wynagrodzenia za czas choroby pracownika, jeśli choroba trwa dłużej niż 30 dni, przy czym wniosek ten musi zostać złożony nie później niż 5 tygodni po pierwszym dniu choroby.

Urlop macierzyński w Danii

Przyszłe matki mają prawo do 4 tygodni urlopu ciążowego (przed terminem porodu) i co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. W okresie urlopu macierzyńskiego matka otrzymuje 50% swojego wynagrodzenia. Pracodawca i pracownik mogą jednak uzgodnić, że przysługuje im pełne wynagrodzenie.

Urlop ojcowski w Danii

Ojcowie mają prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego przed porodem i 14 tygodni po porodzie. Nie ma ustawowego prawa do wynagrodzenia, ale ojciec może otrzymać świadczenia urlopowe od władz duńskich.

Inne rodzaje urlopów w Danii

Pracownikom w Szwecji mogą również przysługiwać dodatkowe rodzaje płatnego lub chronionego urlopu, w zależności od warunków umowy o pracę:
  • Urlop adopcyjny: rodzice adopcyjni mają prawo do 4 tygodni urlopu przed przyjęciem dziecka, jeśli w celu adopcji muszą zamieszkać poza Danią. Jeśli dziecko jest adoptowane w Danii i konieczne jest zamieszkanie w miejscu, w którym znajduje się dziecko, przysługuje jeden tydzień urlopu przed adopcją. We wszystkich przypadkach adopcji jedno z rodziców adopcyjnych ma prawo do 14 tygodni urlopu adopcyjnego, a drugie do urlopu z ustawowymi świadczeniami w wymiarze 2 tygodni. Pozostałe 12 tygodni może zostać podzielone między rodziców adopcyjnych.
  • Urlop rodzicielski: rodzice mają prawo do 32 tygodni urlopu z możliwością przedłużenia do maksymalnie 46 tygodni. Wynagrodzenie za urlop przysługuje za 32 tygodnie, jeśli spełnione są odpowiednie warunki.
  • Urlop z tytułu wypadku, choroby i żałoby w rodzinie: przeznaczony na okoliczności takie jak choroba w rodzinie, wypadki lub żałoba. Ten rodzaj urlopu jest bezpłatny.
  • Urlop opiekuńczy (omsorgsdage): ma na celu umożliwienie pracownikom opieki nad chorym dzieckiem. Nie jest wymagany ustawowo, ale jest często stosowany.

Rozwiązanie umowy o pracę w Danii

Procedura

Wypowiedzenie stosunku pracy w Danii zawsze musi nastąpić w formie pisemnej, z dowodem otrzymania wypowiedzenia. Pracownicy, którzy w momencie wypowiedzenia byli zatrudnieni przez co najmniej rok, są chronieni przed zwolnieniem bez uzasadnionej przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, układy zbiorowe pracy zapewniają taką samą ochronę, ale po upływie 9 miesięcy. Uzasadnione przyczyny obejmują m.in:
  • Zmiana sytuacji finansowej pracodawcy i redukcja personelu;
  • Restrukturyzacja firmy;
  • Problemy związane ze współpracą lub zaufaniem do pracownika;
  • Niezdolność pracownika do wykonywania pracy; lub
  • Naruszenie warunków umowy przez pracownika, np. w przypadku poważnego wykroczenia lub kradzieży.

Okres wypowiedzenia

Ustawowy okres wypowiedzenia dla pracodawcy zależy od czasu trwania zatrudnienia:
  • Mniej niż 6 miesięcy: 1 miesiąc
  • Od 6 miesięcy do 3 lat: 3 miesiące
  • Od 3 do 6 lat: 4 miesiące
  • Od 6 do 9 lat: 5 miesięcy
  • Powyżej 9 lat: 6 miesięcy

Okres próbny

W przypadku pracowników etatowych dozwolone są okresy próbne trwające do trzech miesięcy.W okresie tych trzech miesięcy można uzgodnić, że obie strony mogą rozwiązać stosunek pracy z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

W przypadku pracowników niebędących pracownikami etatowymi nie ma minimalnego ani maksymalnego okresu próbnego (chyba że zostało to uzgodnione w układzie zbiorowym).

Zbuduj swój zespół z Uniqorm.

Zacznij dzisiaj
Anuluj odpowiedź
Zostaw komentarz
Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

0 odpowiedzi